Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: W cieniu minaretów: Oman

 • Autor: Pindral Marek
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: podróżnicza
 • Forma: reportaż / zbiór reportaży
 • Rok pierwszego wydania: 2015
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,83 ; książkę oceniło 6 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): parilicium
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Fascynujące i brutalne piękno Orientu

Najnowsza książka Marka Pindrala – „W cieniu minaretów. Oman” – jest owocem ponad trzyletniego pobytu podróżnika w jednym z najbardziej konserwatywnych krajów muzułmańskich, gdzie aż 75% wyznawców islamu stanowią ibadyci. Ibadytyzm to jedna z kilku gałęzi charydżyzmu (i jedyna do dziś istniejąca), który z kolei należy do trzech głównych nurtów islamu, obok sunnizmu i szyizmu. Z dwóch ostatnich wywodzą się oczywiście pomniejsze gałęzie. Widać zatem, jak różnorodny jest islam, druga religia na świ...

czytaj całość »

data dodania: 2015-11-10, autor: MonikaSylwiaB, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Autor w Omanie spędził ponad 1001 dni i nocy, dlatego "W cieniu minaretów" znajdziemy – zupełnie jak w baśniach Szeherezady – opowieść splecioną z wielu wątków.

Przeczytamy o flakonie perfum, które kosztują więcej niż samochód i wielbłądach droższych od żon. Złożymy ofiarę ze zwierząt, staniemy na najwyższej górze w Omanie i zejdziemy do wioski w głębokim kanionie. Na pustyni złośliwe dżiny będą płatać figle, ale Prorok Sulejman dopilnuje, żeby inne służyły ludziom pomocą. Przy okazji dowiemy się, że ów Sulejman to znany i nam król Salomon, bo wyrastamy przecież z tego samego, biblijnego pnia. Dlatego poznamy także przedślubne perypetie... Jezusa, bo na cześć owego proroka islamu takie imię nosi do dziś wielu muzułmanów. Pojedziemy na pogranicze z Jemenem, skąd królowa Saby wiozła Salomonowi kadzidło, poznamy Arabów, którzy rwali na strzępy polski opłatek, oraz takich, którzy z radością się nim łamali, zapraszając potem autora na wspólne modły do meczetów, potrafiących w Omanie latać niczym dywany.

Co jeszcze wyniknie z owego spotkania zachodniego wędrowcy z Orientem? – bo Oman jest w książce pretekstem także do szerszych rozważań. Czy naprawdę tak bardzo różnimy się od muzułmanów, nawet tak konserwatywnych, jak omańscy ibadyci, czy może różnica między nami jest cienka, jak ludzki włos, co przyznał chrześcijański władca Etiopii, dając schronienie wysłannikom Proroka Mahometa?

Posłuchajcie tej barwnej, napisanej ze swadą i humorem, opowieści...

[Bernardinum, 2015]

czytaj całość »

data dodania: 2015-10-19, autor: parilicium, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku