Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Plastusiowy pamiętnik

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,52 ; książkę oceniło 1141 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Panterka
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: O książce

Pełna ciepła i humoru baśń o przygodach Plastusia - ludzika z plasteliny oraz jego przyjaciół. Plastuś ulepiony został na jednej z lekcji przez Tosię - najlepszą uczennicę w klasie. Jego przyjaciele to przeważnie przybory szkolne, tak jak on zamieszkujące piórnik Tosi (ołówek, gumka myszka, stalówki, pióro itd.). Książka opisuje szkolne perypetie, przygody i zdarzenia, jakie są udziałem tytułowego bohatera, Tosi i mieszkańców piórnika. Kiedy jako dziecko pierwszy raz przeczytałem tę książkę,...

czytaj całość »

data dodania: 2007-02-11, autor: gregok, komentarzy: 3

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„Na pierwszej lekcji, zaraz po wakacjach, było lepienie z plasteliny. Pani rozdała dzieciom zieloną i czerwoną plastelinę i dzieci lepiły, co same chciały. Bronka ulepiła gniazdo z jajeczkami; Wicuś ulepił grzybki; chłopcy z pod okna ulepili samoloty, a Tosia ulepiła mnie — takiego malutkiego ludzika”.


Dla dzisiejszego pokolenia rodziców Plastuś to klasyka. Stoi w jednym rządku z Kotem Filemonem, Winetou i Misiem Uszatkiem, a „Plastusiowy pamiętnik” (chciałoby się powiedzieć „od zawsze”) jest wpisany na listę lektur obowiązkowych w I klasie szkoły podstawowej. W 1981 roku na podstawie książki powstała bajka muzyczna.

W marcu 2010r., miał swoją premierę „Plastusiowy pamiętnik” w wersji do słuchania. O przygodach Plastusia i jego szkolnych przyjaciół przeczytała dla naszych milusińskich Joanna Pach. Pani Joanna nie tylko czyta, ale głosem odgrywa każdą z postaci, nadając jej osobowość i znakomicie oddając emocje. Dzięki temu tworzy świat pełen barwnych postaci i pobudza wyobraźnię. Postaciowanie sprawia, że tekst czytany nie jest monotonny i nawet przedszkolaki, które – tak jak na początku sam Plastuś – nie mają jeszcze pojęcia o życiu w szkole, z łatwością wsłuchają się i oswoją z tym, co może je czekać już za kilka lat. A życie szkolne zapowiada się przecież wspaniale!

[Biblioteka Akustyczna, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2017-08-22, autor: il93, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Maria Kownacka - "Plastuś"

(Czytatka zdradza co nieco.) "Plastusiowy pamiętnik", "Przygody Plastusia", "Za żywopłotem" ("Za żywopłotem: Przygody Tosi i Plastusia"). Oceny: 5, 4, 4 (może powinnam zaznaczyć, że część pierwszą czytałam kilka lat temu). To naprawdę dobra (i wg mnie niespecjalnie nadszarpnięta zębem czasu) literatura dziecięca. A Siedmioróg daje radę z ilustracjami :) Cytacik z "Przygód...": "(...) kto się calutką noc objadał, ten nie ma ochoty do rozmowy!" -> Zwróciłam uwagę, bo powraca mój koszmar...

czytaj całość »

data dodania: 2017-07-08 17:45, autor: Pingwinek, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: cytat z książki

Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka, biała guma. Ta guma nazywa się myszka. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszcące, ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik*. --- * Maria Kownacka: "Plastusiowy pamiętnik", Siedmioróg, 2002.

czytaj całość »

data dodania: 2005-12-17, autor: Filo, komentarzy: 1

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku