Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dygot

 • Autor: Małecki Jakub
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: społeczna, obyczajowa
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2015
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,93 ; książkę oceniło 183 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Smutna ballada o ludziach przegranych

Czy istnieje wyłącznie świat realny i namacalny? Czy wszystko, co nas otacza, dzieje się naprawdę, czy tylko w naszej głowie? Czy to możliwe, że klątwa rzucona w gniewie zmienia ludzkie losy? Co kieruje naszym życiem – fatum? Siła wyższa? A może nasze wybory? Na małej kujawskiej wsi rodzi się odmieniec. Duch. Diabeł. Biała skóra, białe włosy i czerwone ślepia. Jan Łabendowicz wie, dlaczego jego syn ma skazę. Został przeklęty, a razem z nim jego rodzina. Jego karą ma być wystawienie na wieczny...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-25, autor: Zaczytana od pierwszego wejrzenia, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.
Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.


Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.

Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.


Jakub Małecki snuje opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. Realizm magiczny łączy z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk.

Odważna i dojrzała powieść jednego z najciekawszych młodych polskich autorów.


„Małecki pisze o polskiej prowincji jak o wojnie, a o ludziach jak o demonach. Znakomita powieść obyczajowa. Nigdy nie polecam książek polskich autorów. Dla »Dygotu« warto zrobić wyjątek”.

Łukasz Orbitowski


„Dobre. I to bardzo. Po cóż pisać więcej?”

Michał Nogaś, Program III Polskiego Radia


„Bez wątpienia najlepsza dotąd powieść Małeckiego. Ludzie – żywioły. Życie – zagadka. Przemijanie – suspens. Historia Polski plus historia rodzinna, ale wariacko i poetycko, serdecznie i bezpretensjonalnie”.

Jacek Dukaj


„Dygot to strach przed życiem, przed cierpieniem, przed przyszłością. Dygot to także samo życie. Dlatego »Dygot« to również tytuł świetnej powieści o życiu, o strachu, o cierpieniu i okrutnych wyrokach losu. I o tym, że nie można się wyrwać z kręgu przeznaczenia. Tak jak nie można się oderwać od lektury”.

Leszek Bugajski, „Wprost”


„Małecki nie musi sięgać po sensacyjne triki, aby przykuć uwagę czytelnika. On po prostu znakomicie opowiada ludzi: ich wewnętrzne napięcia, małe dramaty i codzienne sprawy. Po raz kolejny literatura pokazuje, że najbardziej fascynujące jest zwykłe ludzkie życie”.

Wit Szostak


Jakub Małecki (ur. 1982). Pisarz i tłumacz, autor licznych opowiadań i książek: „Błędy” (2008), „Przemytnik cudu” (2008), „Zaksięgowani” (2009), „Dżozef” (2011), „W odbiciu” (2011) i „Odwrotniak” (2013). Przełożył z języka angielskiego wiele pozycji, między innymi „Brudne wojny” Jeremy’ego Scahilla, „Paryż wyzwolony” Antony’ego Beevora, „Moją prawdę” Mike’a Tysona i zbiór korespondencji „Listy niezapomniane”. Publikował w „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, miesięczniku „Znak”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureat nagrody Śląkfa w kategorii Twórca Roku, dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Mieszka tu i ówdzie, obecnie w Warszawie.

[Sine Qua Non, 2015]

czytaj całość »

data dodania: 2015-09-25, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Lektury 2016

W tym roku znowu zapisuję i liczę przeczytane książki. Tak, liczę. DLA SIEBIE. A tym, którzy udają, że liczenie to ściganie - kij w ucho! Styczeń 1. Szczygieł (4,5) [Własna półka] Nie spodziewałam się niczego wielkiego, ale książka okazała się całkiem nieźle napisana (niestety, z błędami, i to karygodnymi, np. "opatrznie zrozumiała"). Takich książek powinno powstawać znacznie więcej. I wcale nie mam na myśli trafiania do skaczących na główkę idiotów, ale innych ludzi, niepełnosprawnych nie...

czytaj całość »

data dodania: 2016-01-02 21:43, autor: verdiana, komentarzy: 28

Tytuł tekstu: Małecki "Dygot", Oates "Przeklęci"

Gdyby spotkało mnie jakieś cudaczne zawirowanie czasu i miałbym okazję przeczytać Dygot w roku 2009, może nawet 2011, to pewnie byłbym zachwycony, i raczej nie ustrzegłbym się przed pokusą podzielenia się entuzjazmem tutaj, ale niestety mamy rok 2016, powieść jest z 2015 i choć istnieje ryzyko, że zanim skończę ten akapit zostanę zasłużonym numerologiem, to muszę ogłosić: w tej chwili "Dygot" już nie robi wielkiego wrażenia. Już, bo - wydaje mi się - rynek jest nasycony. "Dygot" to bardzo z...

czytaj całość »

data dodania: 2016-07-27 22:26, autor: adas, komentarzy: 6

Tytuł tekstu: Rbita lektury 2017 roku

STYCZEŃ 1. Dlaczego współpracujemy (4,5) Głos w odwiecznym sporze, czy z natury człowiek jest zły (Hobbes), czy dobry (Rousseau). Próbuje odpowiedzieć psycholog rozwojowy badając zachowania dzieci i małp. Interesująca multidyscyplinarność (psychologia/prymatologia/neuronauki). Wartościowe w tym wydaniu jest zawarcie po tekście głównym komentarzy i polemik kilku innych naukowców. 2. Śledztwo (4,0) Ukryty w formie mrocznego kryminału (horroru?) traktat o ograniczeniach racjonalnego myślen...

czytaj całość »

data dodania: 2017-01-13 08:34, autor: Rbit, komentarzy: 4

Tytuł tekstu: Dygot - przecina człowieka na wskroś

Autor: Jakub Małecki Tytuł: Dygot Wydawnictwo: Sine qua non Liczba stron: 320 Przeczytana przeze mnie: marzec 2017 Oceniona przeze mnie na: 5,5. Dygot Właśnie zamknęłam „Dygot”, dodałam ocenę i… Czuję się tak, jakby ktoś wyrwał mi pół serca. Takie uczucia mam chyba tylko i wyłącznie przy Axelsson. To coś takiego, co trudno opisać, trudno o tym mówić, a najtrudniej zabrać się za czytanie czegoś nowego… Niemka przeklina Jana Łabędowicza, a jakiś czas później rodzi się jego syn Wiktor. Ch...

czytaj całość »

data dodania: 2017-03-07 23:12, autor: koziolek910, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku