Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Tajemnica Długiego i Krótkiego Życia

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,80 ; książkę oceniło 5 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Astral
  • Uwagi i dodatkowe informacje:

    "Tajemnica długiego i krótkiego życia", która ukazała się w 2013 roku w serii Polska przedwojenna fantastyka, została objęta patronatem BiblioNETki.

  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Fantastyka sto lat temu

recenzent: malynosorozec Osiem opowiadań napisanych na początku ubiegłego wieku, wszystkie z elementem fantastycznym. Ciekawe – pomyślałem, kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej pozycji – jak wyglądała fantastyka ponad sto lat temu? (pierwsze wydanie zbioru, według informacji na okładce, to rok 1911). Ta prezentowana przez Bogusława Adamowicza jest… inna; tak, "inna" jest pierwszym słowem, jakie się tu narzuca – inna niż krótkie formy z późniejszych czasów, jakie czytałem. Później do głowy ...

czytaj całość »

data dodania: 2017-02-02, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

2. tom Polskiej przedwojennej fantastyki


"Tajemnica długiego i krótkiego życia" to zbiór kilku opowiadań napisanych przez Bogusława Adamowicza (1870-1944), polskiego poetę i pisarza, na którego mocno oddziałał Edgar Allan Poe. Opowiadania te utrzymane są na pograniczu bajki, fantasy i horroru z domieszką historii oraz erotyki. W utworach Adamowicza nie ma prawd oczywistych, jest za to wieloznaczność i metafizyczność. Dzięki temu niektóre z nich są aktualne także i dziś.

Zbiór został wydany po raz pierwszy i jedyny dotychczas w 1911 r. W 1922 r. pojawiły się opowiadania pod tytułem "Wesoły marszałek", które dodaliśmy do niniejszej pozycji. Książka zawiera opowiadania: "Dzieje niewiadomego doży", "Potworek", "Bajka o Bajce", "Zegarmistrz", "Triumf śmierci", "Wesoły marszałek", "Pogańska ofiara" oraz tytułową "Tajemnicę długiego i krótkiego życia".


"Biedny Fu był zdania, że wcale nie jest mu tak dobrze przy tych urządzeniach, jak wszyscy go o tym zapewniali, że owszem, jest nawet bardzo źle. Był oczywiście zupełnym idiotą nieumiejącym myśleć serio, to jest brać rzeczy »takimi, jakie one są«... Marzyciel niezdolny dostosować się do najprostszych wymagań zdrowego rozsądku, indywiduum pozbawione taktu i zmysłu orientacji...
Fu w żaden sposób nie umiał poradzić sobie z liczeniem gwiazdek na spodniach nawet u znacznych dygnitarzy...
Nieraz więc odbierał za to mniejsze lub większe porcje bambusowych połechtań, zależnie od powagi osobistości, z którą miał szczęście się spotkać. A ponieważ i kije nie zdołały nauczyć go obowiązkowości, nic więc dziwnego, że coraz to więcej doznawał niezaprzeczonych dowodów prawidłowego funkcjonowania i znacznej biegłości w matematyce miejscowych władz wykonawczych.
Kto inny wytrwałby może cnotliwie, z determinacją, aż do końca, znajdując pocieszenie w samej doskonałości funkcjonowania prawnego systemu... Ale Fu, niestety, nie należał do cnotliwych".

(fragment książki)

[Ciekawe Miejsca.net, 2013]

czytaj całość »

data dodania: 2013-12-04, autor: patronaty, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku