Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Zniewolony umysł

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,71 ; książkę oceniło 692 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): celofyz
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Bardzo kiepska bardzo dobra książka

Zacznijmy od pytania, czego się spodziewamy, sięgając po "Zniewolony umysł". O Miłoszu większość wie tylko tyle, że wielkim poetą był i dostał nagrodę Nobla. Wypadałoby przeczytać coś noblisty, więc sięgamy po jakąś jego książkę. Akurat teraz najłatwiej wpada w ręce "Zniewolony umysł", bo jest w kolekcji "Gazety Wyborczej". Czytamy pierwsze 5 stron i się zniechęcamy. Dlaczego? Bo to nie jest literatura piękna! To jest w zasadzie 190-stronicowy artykuł naukowy. Kto oczekuje jakiejś akcji, wydarze...

czytaj całość »

data dodania: 2004-10-18, autor: pawelw, komentarzy: 34

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Nie było od czasu Kochanowskiego, a potem od czasu Mickiewicza pisarza, który by bardziej odcisnął się na polskiej kulturze; więcej - na kształcie polskości. Dzięki niemu jesteśmy - mamy szansę się stać - Polakami innego gatunku; Polakami, którzy żyją w świecie bez taryfy ulgowej, bez renty od swojej martyrologii. Ten konsekwentny spadkobierca wieku rozumu był przecież zarazem »biednym chrześcijaninem patrzącym na Getto«; ten laureat Nagrody Nobla - ta nagroda była dla nas świętem porównywalnym z wyborem Jana Pawła II - był pesymistą poranionym przez los i przekonanym o własnej grzeszności i nieistotności.

Całe życie nosił w sobie poczucie winy i obowiązku. Wciąż spłacał długi: wobec wykluczonych i nieszczęśliwych, wobec polskiej literatury i podbitych państw bałtyckich, wobec poetów poległych w Powstaniu Warszawskim, zamordowanych w Katyniu, wobec Żydów skazanych na dyskryminację, wobec losu, który obdarzył go głosem świadka epoki i wizjonerstwem proroka. Nikt tak jak on nie opowiedział światu i nam samym - barwnie, szczerze i bezlitośnie prawdziwie - dziejów naszej rodzinnej Europy. Nikt nam nie uświadomił tak przejrzyście, że żyjemy wśród nierozwiązywalnych dylematów, wśród nieusuwalnych sprzeczności, z których rodzi się prawda o świecie. Potrafił nazywać tę prawdę z czułością i odwagą".

Adam Michnik


Dziś nikt nie ma wątpliwości, że "Zniewolony umysł" jest jedną z najważniejszych książek politycznych XX w. Ale na początku esej wywołał skrajne reakcje. Książka ukazała się w 1953 r. równocześnie po polsku (w Paryżu), po angielsku z przedmową Bertranda Russella (w Anglii, USA i Kanadzie) oraz francusku i niemiecku ze wstępem Karla Jaspersa. Na Zachodzie stała się wydarzeniem, a Czesław Miłosz zyskał sławę pisarza politycznego i antykomunisty. Polska emigracja zareagowała różnie. Dzieło doceniał Witold Gombrowicz. Ostro potępiali Miłosza m.in. Stanisław "Cat" Mackiewicz i Sergiusz Piasecki. W kraju pisarza okrzyknięto zdrajcą, opluwano w mediach, a jego książki trafiły na indeks.

Władze PRL miały się czego bać. W "Zniewolonym umyśle" Miłosz - jak nikt przed nim i nikt po nim - dokonał wiwisekcji totalitaryzmu, który po drugiej wojnie dotknął kraje Europy Wschodniej. W alegorycznych portretach czterech czołowych polskich pisarzy ukrytych pod kryptonimami: Alfa (Jerzy Andrzejewski), Beta (Tadeusz Borowski), Gamma (Jerzy Putrament) i Delta (Konstanty Ildefons Gałczyński) - opisał dramatyczne mechanizmy wyborów i postaw etycznych wobec stalinizmu. Obnażał grozę systemu, a jednocześnie próbował dociec przyczyn fascynacji "nową wiarą", i być może dlatego był tak dla władz niewygodny.

W latach PRL "Zniewolony umysł" stał się biblią opozycji demokratycznej. Bezpieka zaciekle tropiła szmuglowane z Zachodu edycje książki. Opublikowany w kraju pod koniec lat 70. w drugim obiegu, do 1989 r. doczekał się kilkunastu wydań. Pierwsza oficjalna edycja ukazała się rok później.


"W moich wędrówkach w początkach drugiej wojny światowej zdarzyło mi się, co prawda na bardzo krótko, być w Związku Sowieckim. Czekałem na pociąg na stacji jednego z wielkich miast Ukrainy. Był to olbrzymi gmach.
Ściany były pokryte portretami i transparentami niewymownej brzydoty.
Gęsty tłum w kożuchach, mundurach, czapach z uszami i wełnianych chustkach zapełniał każdą wolną przestrzeń i rozgniatał grubą warstwę błota na posadzkach. Marmurowe schody pełne były śpiących nędzarzy; ich nagie nogi wyglądały z łachmanów, chociaż była to zima. Z góry nad nimi głośniki ryczały propagandowe hasła. Przechodząc zatrzymałem się, nagle czymś tknięty. Pod ścianą umieściła się rodzina chłopów: mąż, żona i dwoje dzieci. Siedzieli na koszykach i tobołach. Żona karmiła młodsze dziecko, mąż -o ciemnej, pomarszczonej twarzy, z opadającymi czarnymi wąsami, nalewał herbatę z czajnika do kubka i podawał starszemu synowi. Mówili ze sobą przyciszonymi glosami po polsku. Patrzyłem na nich długo i nagle poczułem, że łzy płyną mi po policzkach. I to, że właśnie na nich zwróciłem uwagę w tłumie, i moje gwałtowne wzruszenie były spowodowane ich zupełną innością. Była to ludzka rodzina, jak wyspa w tłumie, któremu czegoś brakowało do zwyczajnego, małego człowieczeństwa. Gest ręki nalewającej herbatę, uważne, delikatne podanie kubka dziecku, troskliwe słowa, które raczej odgadywałem z ruchu ust, ich odosobnienie, ich prywatność w tłumie - oto co mną wstrząsnęło. Zrozumiałem wtedy na sekundę coś, co znowu zaraz uciekło".

[Mediasat Poland, 2004; Kolekcja "Gazety Wyborczej"]

czytaj całość »

data dodania: 2005-12-19, autor: margot., komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Noblista na nowo

Książka, która powstała w 1953 roku, dzisiaj jest znowu aktualna. To esej naszego noblisty Czesława Miłosza "Zniewolony umysł". Dlaczego uważam, że książka jest aktualna? Nie będę się wymądrzać i robić analizy, tworzyć recenzje. Zrobili to wcześniej mądrzejsi. Ja natomiast, "zwykły zjadacz chleba" ( czytaj: zwykły czytacz książek) uważam, że jeśli chcemy zrozumieć teraźniejszość, mechanizmy rządzące przystosowywaniem się wybitnych nawet jednostek do otaczającej rzeczywistości, powinniśmy prze...

czytaj całość »

data dodania: 2018-03-09 20:07, autor: Fiona54, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku