Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Cudowny lek: Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy

 • Autor: Goetz Thomas
 • Tytuł oryginalny: The Remedy: Robert Koch, Arthur Conan Doyle, and the Quest to Cure Tuberculosis
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Śmietana Robert
 • Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
 • Gatunek: medycyna
 • Forma: esej (szkic literacki) / zbiór esejów (szkiców)
 • Rok pierwszego wydania: 2014
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2015
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,00 ; książkę oceniło 27 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Recenzja nagrodzona!
Tytuł tekstu: Wielka rywalizacja

Ostatni kwartał XIX i początek XX wieku stanowiły najbardziej burzliwy okres rozwoju medycyny. W czasach, gdy nikt jeszcze nie wierzył w teorię zarazków, a nawet mało kto uznawał, że należy myć ręce przed kolejnymi zabiegami, rodzić zaczęły się nowe teorie, dążenia, w końcu odkrycia. Dziś trudno sobie wyobrazić, że niewiele ponad wiek temu nie istniały jeszcze podstawowe reguły prowadzenia badań, które mogłyby stanowić (niezbędne) narzędzia pracy ówczesnych badaczy. W świecie tym narodzili si...

czytaj całość »

data dodania: 2015-12-21, autor: kamyk:), komentarzy: 6

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata.
Rywalizacja dwóch wielkich naukowców o sławę, pieniądze i prestiż.


„Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w poszukiwaniu czegoś, co oficjalnie jeszcze nie istniało”.

Pierwsze pogłoski o tym, że Robert Koch wynalazł cudowny lek na gruźlicę, ściągnęły na niemiecką stolicę prawdziwą inwazję chorych. Nieuleczalna choroba była w XIX wieku powodem jednej trzeciej wszystkich zgonów, więc zdesperowani ludzie pokonywali tysiące kilometrów w nadziei na ratunek. Jednak czy rzeczywiście lekarstwo Kocha było skuteczne?

Poszukiwaniom leku od lat towarzyszył wyścig między dwoma największymi naukowcami tamtych czasów. Robert Koch i Ludwik Pasteur, Niemiec i Francuz, skromny doktor z prowincji i zamożny badacz. Ich starciu przyglądał się inny lekarz – Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.


Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę.

[Znak, 2015]

czytaj całość »

data dodania: 2015-05-28, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Czytatka-remanentka III 16

Tym razem więcej lektur się musiało pomieścić w czytatce - brakuje czasu na obszerniejsze recenzje. Jak występować i zabłysnąć (4) Przyzwoity, rzetelny poradnik, obejmujący wszelkie aspekty wystąpień przed większą publicznością. Co się chwali – nie tylko dla artystów, wszelkiej maści celebrytów i osób zawodowo kogoś/coś reprezentujących (rzeczników prasowych, parlamentarzystów), ale także – czy może nawet przede wszystkim – dla tych, którzy (niekoniecznie z zapałem i niekoniecznie gwoli prom...

czytaj całość »

data dodania: 2016-04-01 19:21, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: cytat z książki

Conan Doyle [...] Przyznał, że praktyka lekarska przydała mu się w pracy pisarza. "Przenika ona całą filozofię życia i kształtuje podstawy rozumowania – powiedział. – Zdrowy sceptycyzm wypracowany podczas studiów medycznych, pragnienie potwierdzenia każdego faktu oraz rozumowanie w oparciu tylko o tak dowiedzione fakty to najlepsze fundamenty procesu myślenia". Tego stwierdzenia nie powstydziłby się sam Sherlock Holmes. Dokonania nauki są nieustannie obecne w opowieściach o Sherlocku Holmesie....

czytaj całość »

data dodania: 2016-03-17, autor: sowaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku