Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Samotnia

 • Autor: Dickens Charles (Dickens Karol)
 • Tytuł oryginalny: Bleak House
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Dehnel Tadeusz Jan
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1853
 • Inne wersje książki:
  • Pustkowie
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,83 ; książkę oceniło 88 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): kiya
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Proces-tasiemiec i panorama XIX-wiecznej Anglii

Na pewno macie takie książki, których przeczytanie ciągle odwlekacie mimo szczerych chęci. Ja miałem tak z „Samotnią” Charlesa Dickensa. Obiecałem sobie, że poznam ją w jakimś bliżej nieokreślonym kiedyś – bo to Dickens, bo to klasyka literatury angielskiej, bo to jest jedno z tych arcydzieł, które znać wypada, bo – może po pierwsze i najważniejsze – zwyczajnie zainteresowała mnie ta historia. A jednak to obiecane „kiedyś” się nie zbliżało. Aż na początku 2018 roku wydawnictwo Zysk i S-ka wznowi...

czytaj całość »

data dodania: 2018-09-23, autor: misiak297, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Kronika... reportaż...? - po prostu powieść Dickensa

Osią "Samotni", wokół której obracają się wszystkie wątki akcji, jest proces ciągnący się od wielu lat. Toczy się on przed sądem kanclerskim w Londynie, a sprawa to "Jarndyce przeciwko Jarndyce". W powieści nie ma jednego głównego bohatera; poprzez dzieje licznych mieszkańców współczesnej sobie Anglii Dickens prezentuje nam drobiazgowy opis środowisk społecznych. Jest to powieść, a jednocześnie kronika współczesnego Londynu, przewijają się na jej stronach zarówno ludzie z bogatych rezydencji mie...

czytaj całość »

data dodania: 2004-02-23, autor: bogna, komentarzy: 11

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: cytat z książki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Powieść ta prezentuje upadek moralny, nonsens i anachronizmy trawiące angielską społeczność od rządu i wymiaru sprawiedliwości do instytucji czy osób trudniących się sprawami wiary i dobroczynności, od wiejskiej rezydencji bogatego właściciela ziemskiego sir Leicestera Dedlocka do rozpadających się ruder zaułka Tom-sam-jeden. W "Samotni", inaczej niż w dziełach pierwszego okresu swojej twórczości, Dickens zwraca ostrze talentu nie tylko przeciwko złym czy też głupim ludziom bądź instytucjom, lecz w pierwszym rzędzie przeciwko całemu współczesnemu sobie systemowi, który poczytuje za zmurszały od korzeni i karygodnie przestarzały. "Samotnia" – podobnie jak dalsze powieści tego okresu – ma mniejszy rozmach i nie tak żywą akcję, jak na przykład "Klub Pickwicka", "Nicholas Nickleby" czy "Oliver Twist", ale poruszane zagadnienia ujmuje szerzej, atakując, jak wspomniałem już, całokształt systemu, który wpływa na charaktery i postawy ludzkie. Nutą przewodnią tej powieści, osią, wokół której obracają się wszelkie sprawy akcji, jest proces-tasiemiec, toczący się przed sądem kanclerskim – "Jarndyce przeciwko Jarndyce", ów, jak mówi Kenge Najwymowniejszy – wspaniały pomnik praktyk stosowanych w sądzie kanclerskim. Proces i sam sąd spowity w mglisty dzień najbardziej gęstymi mgłami to symbol, tym bardziej pogłębiony, że tuż obok napotykamy drugi "sąd kanclerski" – sklepik ze starzyzną, a także jego właściciela, starego Krooka, zwanego lordem kanclerzem. Stosy nikomu niepotrzebnych szpargałów i rupieci, które Krook rad skupuje, lecz nie sprzedaje ich nigdy i nikomu, to jakby zwierciadlane odbicie prawdziwego sądu kanclerskiego i w dalszej kolejności społeczeństwa zastygłego w odwiecznym marazmie bezdusznych wzorców i procedur*.

---
* Tadeusz Jan Dehnel, "Posłowie tłumacza", w: Charles Dickens, "Samotnia", przeł. Tadeusz Jan Dehnel, wyd. Czytelnik, 1975, s. 1048.

czytaj całość »

data dodania: 2016-03-24, autor: KKwiat, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku