Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Tradycje kulinarne Korei

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 5,00 ; książkę oceniło 4 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): PolecaneOpiekun BiblioNETki
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Zajrzyjmy do garnka z kimchi

Recenzent: Dorota Tukaj Nawet w czasach, kiedy zagraniczne podróże dostępne były tylko dla garstki wybranych i kiedy nikomu się nawet nie śniły sklepy, w których o każdej porze roku będzie można kupić świeże ananasy, dziesięć rodzajów konserwowych oliwek, szynkę szwarcwaldzką, pesto, curry, makaron ryżowy i tym podobne, była w nas ciekawość świata, w tym – jego kulinarnej strony. I o dziwo, były też przedsięwzięcia, które tę ciekawość starały się zaspokoić przynajmniej w sferze teoretyczn...

czytaj całość »

data dodania: 2015-05-19, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Kuchnia koreańska przypomina kocioł, do którego różne ludy i plemiona dorzuciły swoje ulubione składniki. Chiński ryż i herbata, mandżurska soja, mongolskie pierogi oraz mocny alkohol destylowany, chilli z Nowego Świata i japońskie sushi. Na przestrzeni wieków mieszały się w owym kotle smaki, zapachy i techniki kulinarne, tworząc niezwykłą kuchnię Kraju Porannej Ciszy. Sztukę kulinarną będącą ogniwem łączącym kontynent azjatycki z Wyspami Japońskimi.

Tradycje kulinarne Korei to nie tylko przewodnik po składnikach, sposobach przygotowywania dań i potrawach, to również książka ukazująca rolę oraz znaczenie kuchni na Półwyspie Koreańskim. Między kartkami pierwszych rękopisów z recepturami, wśród talerzy z ofiarami składanymi przodkom i bogom w ofierze, w bajkach oraz legendach kryje się bowiem historia kultury opowiedziana poprzez jedzenie.

Uzupełnieniem książki jest zestaw przepisów na popularne koreańskie dania.


Magdalena Tomaszewska-Bolałek – orientalistka, dziennikarka, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii", "Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka zdobyła główną nagrodę w konkursie Gourmand World Cookbook Awards za 2013 rok w kategorii kuchnia japońska). Zajmuje się badaniami nad historią kuchni z różnych zakątków świata, antropologią jedzenia, neurogastronomią, food designem, dyplomacją oraz turystyką kulinarną. Od lat popularyzuje kulturę żywieniową poprzez spotkania, wykłady oraz warsztaty kulinarne. Pisze blog Kuchniokracja. Jest kierownikiem i autorką programu studiów podyplomowych Food Studies w SWPS w Warszawie.

[Hanami, 2015]

czytaj całość »

data dodania: 2015-04-23, autor: sowaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku