Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Ci, którzy wierzyli

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,74 ; książkę oceniło 218 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Bryk zamiast sagi

Rok 1971. W rodzinie Winnych przychodzą na świat kolejne bliźniaczki – tym razem Urszula i Julia. Bohaterowie znów stają się ofiarami zawieruch historycznych. Saga kończy się w 2014 roku hucznym obchodzeniem setnych urodzin Anny z Winnych, nestorki rodu. Saga Ałbeny Grabowskiej zbiera bardziej niż entuzjastyczne recenzje. Nastawiałem się na znajomość z książką-przyjaciółką, na niezapomnianą literacką ucztę, współczesne „Noce i dnie”. Przeczytałem „Ci, którzy przeżyli” – pierwszą część trylogi...

czytaj całość »

data dodania: 2019-01-09, autor: misiak297, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko,od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie.

Nasze młode bohaterki dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co bliźniaczki, a którego skomplikowane losy już na zawsze wpiszą się w historię rodziny Winnych. Szczególnie mocna przyjaźń wiąże go z Julią.

Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego, pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć. Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?


Ałbena Grabowska - lekarz neurolog-epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała między innymi powieść "Lot nisko nad ziemią" oraz I tom sagi "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" (Wydawnictwo Zwierciadło, 2014), II tom "Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli" (Wydawnictwo Zwierciadło 2015)

[Zwierciadło, 2015]

czytaj całość »

data dodania: 2015-03-05, autor: sowaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Cały czas wierzyli

"Często byliśmy winni, popełnialiśmy błędy, ale wierzyliśmy, że tak trzeba...". Czy można zżyć się z fikcyjnymi bohaterami trzytomowej sagi rodzinnej w taki sposób, że zamykając ostatnią stronę trzeciej części, odczuwa się wielki żal, że to już koniec? Oświadczam wszystkim niedowierzającym, że można. Można traktować klan Winnych niczym własną rodzinę, której perypetiom kolejnych pokoleń towarzyszyło się przez całe sto lat. Cóż to była za literacka, fascynująca podróż... Ałbena Grabowska ...

czytaj całość »

data dodania: 2015-07-26 18:18, autor: awiola, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Ci, którzy wierzyli

No i wreszcie trzecia część sagi: Ci, którzy wierzyli Sprawdza się, niestety, nie tylko intuicja, ze niezwykle trudno jest utrzymać poziom literacki wielotomowej powieści. W trzecim tomi jest coraz więcej nieścisłości wynikających z niedostatecznej kwerendy danej epoki. Wystarczy kilkadziesiąt lat wstecz i już jest problem. Zostawmy ten drobiazg i nie koncentrujmy się na nim. Kolejne losy rodziny Winnych, której prawie wszyscy członkowie noszą już inne nazwiska. Na tle zarysowanej dosyć ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-02-17 08:29, autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku