Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Seks i cytadela: Życie intymne w arabskim świecie przemian

 • Autor: El Feki Shereen
 • Tytuł oryginalny: Sex and the Citadel: Intimate Life in a Changing Arab World
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Nowakowska Agnieszka
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2013
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2015
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,58 ; książkę oceniło 13 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Świat arabski, niegdyś owiany legendą nieprzebranego skarbca zmysłowych uciech, dzisiaj przypomina cytadelę, której warowne mury bronią obywateli przed wszystkim, co może uchodzić za napaść na bastion heteroseksualnego małżeństwa i rodziny. El Feki, dziennikarka o egipskich korzeniach, próbując zgłębić kulturowy fenomen arabskiej seksualności, rozmawia z badaczami mającymi odwagę dotykać sedna życia erotycznego w tradycji muzułmańskiej, uczonymi reinterpretującymi tradycyjne teksty religijne, przywódcami duchowymi odważnie nawołującymi do tolerancji w sprawach, które kiedyś potępiali, i aktywistami propagującymi bezpieczny seks. Przede wszystkim oddaje jednak głos arabskim kobietom, których szczere wyznania są świadectwem nieuchronnych zmian społecznych i obyczajowych, przypominających klimat u progu rewolucji seksualnej na Zachodzie.

"Seks i cytadela" to opowieść o poszukiwaczach wolności i tych, którzy się im przeciwstawiają, gdyż zmieniający się po dziesięcioleciach zastoju krajobraz polityczny arabskiego świata stwarza jednym i drugim możliwości, jakich dotąd nie mieli.


"Książka prowadzi nas po meandrach zupełnie nieznanej i zaskakującej emancypacji seksualnej kobiet świata islamu. Opowiadając ich historię, pokazuje, jak zwodnicze są stereotypy, jak powierzchowne nasze przekonania. Na pierwszy rzut oka to opowieść o seksualności, na drugi – o zmianie społecznej, która się nieuchronnie dokonuje i której motorem w dużej mierze są dążenia emancypacyjne kobiet".

Ewa Wanat


"El Feki poświęciła cztery lata na badanie intrygującego, ale i potencjalnie wybuchowego tematu: zmian obyczajów seksualnych w krajach arabskich. [...] To wnikliwa i zgoła niefrywolna książka".

"Library Journal"


"Śmiała i nowatorska książka napisana z odpowiednią dawką humoru i ironii. El Feki przygląda się napięciom między tym, na co islamskie prawo zezwala, czego zakazuje, a co uznaje za całkowicie bezwstydne. Rozważa problemy edukacji seksualnej, aborcji, pornografii, homoseksualizmu, a nawet bielizny i cross-dressingu. Zaskakująco otwarte i niezwykle aktualne studium dojrzewania seksualnego młodych Egipcjan".

"Kirkus Reviews"


"El Feki, z pochodzenia Egipcjanka, zgłębia w tej świetnej książce temat delikatny i rzadko poruszany. [...] Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną naprawdę zrozumieć Bliski Wschód. »Seks i cytadela« podważy wiele dobrze zakorzenionych zachodnich stereotypów".

"Booklist"


"»Seks i cytadela« to odważny i skrupulatnie przeprowadzony miniraport Kinseya, pełen zarówno anegdot, jak i porządnej statystyki".

"The Spectator"


"Napisana lekko, ale bardzo wnikliwie, dowcipna, ale nie frywolna – książka El Feki powstała po pięcioletnich badaniach nad obyczajami seksualnymi regionu przechodzącego polityczną transformację. Autorka pisze z wrażliwością i oburzeniem, które przywodzą na myśl społecznych rewolucjonistów".

"Boston Globe"


"To jednocześnie poważne, ale i dowcipne studium obyczajowości seksualnej arabskiego świata".

"The Independent"


"Dzięki rozmowom ze zwykłymi ludźmi, seksuologami i socjologami El Feki udało się stworzyć oryginalny portret młodych ludzi".

"Financial Times"


"Jakkolwiek temat brzmi ekscytująco, sposób, w jaki El Feki o nim pisze, jest poważny. Szczerze, bezstronnie, unikając sensacji, która mogłaby skusić słabszego reportera, mającego do czynienia z tematami tak trudnymi, jak okaleczanie kobiet czy przemoc domowa".

"San Francisco Chronicle"


"El Feki pisząc o seksie, pozwala zarazem lepiej zrozumieć kraj i społeczeństwo, którymi wstrząsnęła rewolucja".

"The Economist"

[Wydawnictwo Czarne, 2015]

czytaj całość »

data dodania: 2015-04-24, autor: parilicium, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Temat Odpowiedzi Autor: Wyświetleń Ostatnia odpowiedź
Problemy częściowo także aktualne dla Polski 0 anuszka_ha3 177

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku