Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Zapomniane słowa

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,60 ; książkę oceniło 41 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): mchpro
  • Uwagi i dodatkowe informacje:

    Pomysł i redakcja: Budzińska Magdalena

  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Przemijają rzeczy, przemijają i słowa

Może dlatego, że nie muszę się tym zajmować zawodowo, fascynują mnie dzieje słów: ich geneza, przekształcenia znaczeniowe na przestrzeni czasu, wędrówki geograficzne; za każdym razem, kiedy czytam tekst napisany w jednej z polskich gwar regionalnych, korci mnie, żeby sprawdzić, jak ta czy owa nazwa brzmi w innym zakątku Polski, a kiedy jestem w obcym kraju, szukam w jego mowie ech innych znanych mi języków (co jest o tyle łatwe, że poza Europę nie wytykam nosa; gdybym miała do czynienia z chińsk...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-10, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 4

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. „Zapomniane słowa” to słowniczek wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, znikających z codziennego języka. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń, anegdot, refleksji i wspomnień znanych pisarzy, wybitnych naukowców, uznanych artystów. Bezcenny sztambuch dla wszystkich, dla których język jest naturalnym środowiskiem myślenia i działania.


„Słowa starzeją się podobnie jak ludzie. Najpierw są tylko trochę archaiczne, nabierają dostojeństwa, budzą szacunek, ale zaraz potem robią się nieprzydatne, często śmieszne, stają się cieniami siebie sprzed lat, po kolei trafiają do umieralni dla słów. Mało kto o nich pamięta, bo tyle się rodzi nowych uroczych słówek, które domagają się uwagi: toster, interfejs, hospicjum, spam…”

Jacek Podsiadło


„W niewielkim sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, mieszczącym się na tak zwanym bazarku przylegającym do osiedla, na którym od lat mieszkam, poprosiłem o szczotkę do mycia statków; może użyłem zdrobnienia i posłużyłem się słowem »szczoteczka«, nie pamiętam, działo się to przed kilkunastu laty. Młoda sprzedawczyni nie wiedziała, o co chodzi – i mnie powiadomiła, że szczotek odpowiednich rozmiarów do mycia podłóg nie ma, a niewątpliwie taka potrzebna jest na statku”.

prof. Michał Głowiński


„Na naszych oczach blednie i zanika język literacki, wszystkie te tryby i frazy i kadencje przynależne narracji beletrystycznej – nie ma już narracji beletrystycznej, jest jedna prasowo-blogowo-telewizyjno-uliczna polszczyzna-mielizna. (...) Kto się schyli i wyłowi podgniły czasownik, zaśmierdły przysłówek, rozkładający się na fonetyczny kompost jeden i drugi archaizm, pokonany przez bezfleksyjne anglicyzmy szyk przestawny, kto z powrotem weźmie w usta wyplute słowa?”

Jacek Dukaj


„Podobno archaiczny jest już ajfon 5, podczas gdy ja nie wiem jeszcze, co to jest w ogóle ajfon. No, ale kiedyś do kelnera – chcąc mu pochlebić – zwracano się »panie starszy«, dzisiaj za coś takiego można by chyba dostać w mordę”.

Michał Ogórek

[Wydawnictwo Czarne, 2014]

czytaj całość »

data dodania: 2014-09-27, autor: mchpro, komentarzy: 6

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: "Zapomniane słowa"

(Czytatka zdradza co nieco.) Obiecująca publikacja... Ostatecznie oceniłam na 4+, obok lepszych tekstów pojawiły się też gorsze. Rozbawił mnie oczywiście Michał Ogórek: "Podobno archaiczny jest już ajfon 5, podczas gdy ja nie wiem jeszcze, co to jest w ogóle ajfon" - bo ja też (jeszcze) nie wiem ;))). Humor na dodatek poprawił mi Ernest Bryll: "Pamiętam wizytację w szkole, kiedy nasza polonistka pani Jurszowa poprosiła mnie o streszczenie 'Zemsty' przed szanownym areopagiem. Piękne to było, t...

czytaj całość »

data dodania: 2018-05-18 01:45, autor: Pingwinek, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku