Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Pająki pana Roberta

 • Autor: Pucek Robert
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura polska
 • Rok pierwszego wydania: 2014
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,50 ; książkę oceniło 17 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnesines
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Dziurawa kładka

Na ideę połączenia przyrody z humanistyką mało kto zareaguje dzisiaj choćby uśmiechem politowania, najprawdopodobniej zaś odbiorca takiego pomysłu wzruszy po prostu ramionami albo stwierdzi, że nie lubi „Nad Niemnem”. Gdzie przyroda, a gdzie humanistyka? — aż prosi się o takie pytanie. Wydaje się, że obie dziedziny mają ze sobą niewiele wspólnego, szczególnie gdy pod tą pierwszą rozumiemy nauki szczegółowe, innymi słowy, wiedzę niemalże prosto spod lupy albo mikroskopu, a pod tą drugą — kolaż li...

czytaj całość »

data dodania: 2014-10-15, autor: A.Grimm, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Co łączy Arystotelesa z pająkami? Odpowiedź można znaleźć w tej książce. "Pająki" to bowiem niezwykła mieszanka: traktat arachnologiczno-filozoficzny, a jednocześnie zapis przyrodniczych spostrzeżeń mieszkańca głuszy, obserwującego, jak z kolejnymi porami roku zmienia się otaczający go świat.

Pan Robert osiedlił się w chatce pod lasem – w chatce, która, jak się okazało, miała już całą rzeszę mieszkańców. Czytając dzieła wielkich uczonych – Martina Listera, Jeana-Henriego Fabre’a czy właśnie Arystotelesa – pan Robert dochodzi do niezwykłych wniosków: w życiu pająków odnajdują się figury różnych doświadczeń życia ludzkiego, takich jak macierzyństwo, tworzenie związków, szukanie swojego miejsca na ziemi.

Przy okazji odkrywa, że chociaż pająki pojawiają się w literaturze bardzo często, to zwykle niewiele tam prawdy o tych stworzeniach. Dlatego postanawia napisać swoją książkę, by – jak stwierdza – zasypać rów między naukami humanistycznymi a przyrodnictwem. I czyni to z humorem i dystansem.


"To przedziwna książka. Niby o pająkach. Ale tak naprawdę jest to książka o czytaniu książek. W pierwszym rzędzie – o czytaniu księgi natury. Potem o czytaniu tekstów uczonych mężów, którzy tę pierwszą księgę studiują od wieków. I wreszcie o odczytywaniu księgi własnego życia – jak zwykle najtrudniejszej do zrozumienia. Autor podpowiada nam, że gdy przy tej ostatniej lekturze pogubimy się całkowicie, tropu wyprowadzającego z matni możemy szukać w kłębku pajęczyny wiszącej w kącie pod sufitem".

Krzysztof Środa


"Są książki, które poleca się jako »idealne książki na wakacje«. W moim odczuciu lektura »Pająków pana Roberta« sama w sobie jest jak wakacje, szczególnie dla czytelnika przeciążonego bieżącymi, często powierzchownymi tematami".

Agnieszka Drotkiewicz, instytutksiazki.pl


"Książkę o polskich pająkach pisał humanista, dla którego najwyższym autorytetem w dziedzinie opisania świata natury pozostaje Arystoteles i który lubi wtrącić wzmiankę o tym, że »kwestia wytwarzania pajęczej nici zaprzątała już najznakomitsze umysły starożytności«".

Wojciech Stanisławski, rp.pl


"»Pająki pana Roberta« tchną świeżością i są zupełnie nowym spojrzeniem na literaturę".

Sylwia Sekret, lubimyczytac.pl


"»Pająki pana Roberta« przeczytać warto choćby po to, by zobaczyć, jak bujnie rozwija się życie z dala od pokrytych asfaltem dróg. By oglądając świat regulowany wzrastaniem i obumieraniem, płodzeniem i niszczeniem, celem i przypadkiem, zobaczyć samego siebie po tej drugiej stronie – w lustrze natury".

Łukasz Wróblewski, wywrota.pl

[Wydawnictwo Czarne, 2014]

czytaj całość »

data dodania: 2014-06-24, autor: agnesines, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Co czyta Rbit w 2018 r.

PLAN: 1. Zwiększyć udział non-fiction w ogólnej liczbie lektur 2. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski czytać dużo pozycji historycznych 3. Przeczytać w końcu W poszukiwaniu straconego czasu Prousta REALIZACJA: Styczeń: 1.​ Rdza (4,0) Poprawnie napisane, podoba mi się jak Małecki opisuje życie na prowincji. Nie podoba metaforyka uczuciowa. Ogólnie bez zachwytu. 2. Mała zbrodnia: Polskie obozy koncentracyjne (3,5) Cel reportażu, czyli zwrócenie szerszej uw...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-16 12:07, autor: Rbit, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Nagroda Conrada 2015--

Wyróżnienie literackie przyznawane wyłącznie debiutantom. Nagroda pod patronatem Josepha Conrada po raz pierwszy została wręczona w Krakowie w 2015 roku. A to jej laureaci: 2015: Alicyjka Pozostali nominowani: Zawsze jest dzisiaj, Pająki pana Roberta, Jetlag, Przypadek Alicji 2016: Dom z witrażem Pozostali nominowani: Pani Stefa, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Sensu sens, O pochodzeniu łajdaków czyli Opowieści z metra) 2017: Ma być czysto Pozostali nominowani:...

czytaj całość »

data dodania: 2018-10-31 18:15, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku