Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Cesarz wszech chorób: Biografia raka

 • Autor: Mukherjee Siddhartha
 • Tytuł oryginalny: The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Dzierzgowski Jan, Pokojska Agnieszka
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura faktu
 • Forma: esej (szkic literacki) / zbiór esejów (szkiców)
 • Rok pierwszego wydania: 2010
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2013
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,29 ; książkę oceniło 160 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnesines
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Siddhartha Mukherjee, amerykański onkolog i pisarz, opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, wnikliwością historyka i pasją biografa. Łącząc przystępnie przekazaną wiedzę naukową z opisem konkretnych – historycznych i współczesnych – przypadków chorych, pisze fascynującą kronikę choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci, i zarazem demistyfikuje tę najbardziej zdemonizowaną chorobę wszech czasów.

Książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Otrzymała m.in. Nagrodę Pulitzera w kategorii Literatura faktu, Literacką Nagrodę PEN/E.O. Wilson dla Książek Naukowych, nagrodę za najlepszy debiut przyznawaną przez dziennik "The Guardian" oraz nagrodę "Książki dla Lepszego Życia". "Cesarz wszech chorób" został także uznany za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku przez "The New York Times Book Review", magazyn "Time" zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś "The New York Times" do stu najlepszych książek non-fiction wszech czasów.


"Czytam wiele, w większości profesjonalnych artykułów, tych przynoszących czysto techniczne wyniki nowych badań klinicznych i podstawowych, wyprane z wszelkich emocji, skalkulowane i mam zawsze wrażenie, że to fragment ksiąg podatkowych. Można spytać, czy istnieje potrzeba rozmawiania i przedstawiania tej nieprawdopodobnie szybko rozwijającej się dyscypliny, jaką jest onkologia, w języku przystępnym, z refleksją nad historią? Po przeczytaniu »Cesarza wszech chorób« odpowiedź jest oczywista, myśmy wręcz marzyli o takiej książce. Opowiedzieć onkologię z pasją, pięknym literackim językiem to istotne zwłaszcza w Polsce – kraju, w którym dziedzina ta cierpi na brak specjalistów, w którym studiowanie i specjalizowanie się w tej dyscyplinie uważane jest za jeden z najtrudniejszych możliwych wyborów".

prof. Cezary Szczylik


"»Cesarz wszech chorób« zostaje oswojony po wcześniejszym dokładnym przedstawieniu. Okazuje się, że podróż po nieznanej dotychczas historii raka może mieć ostatecznie kojące działanie. Siddhartha Mukherjee pokazuje, że zarówno w indywidualnej, jak i naukowej wojnie z rakiem liczą się małe kroki, nadzieja i spoglądanie naprzód".

Kapsyda Kobro, prezes Fundacji Rak’n’Roll — Wygraj życie


"Siddhartha Mukherjee dołącza do bractwa praktykujących lekarzy, którzy nie tylko umieją mówić o swym zawodzie, ale również wspaniale o nim pisać".

Tony Judt


"Trudno jest wskazać książki skierowane do szerokiego grona odbiorców, które mówiłyby o współczesnej nauce tak błyskotliwie, przystępnie i tak poruszająco zarazem. »Cesarz wszech chorób« to niezwykłe osiągnięcie".

Steven Shapin, The New Yorker


"Pojęcie »popularnonaukowy« nie pasuje do tej książki. To literatura".

"The Observer"


"Zaskakująco przystępna i zachęcająca narracja".

"Booklist"


"Horyzont literacki w »Cesarzu...« jest ogromny. Mukherjee potrafi eseistyczny »rozgardiasz« na siedmiuset stronach utrzymać w dyscyplinie. Unieważnia granice czasowe – od starożytności robi przeskok do współczesności, by następnie cofnąć się do średniowiecza. W ten sposób chce odpowiedzieć na postawione przez nie pytanie: »W którym miejscu jesteśmy w naszej wojnie z rakiem?«

Katarzyna Kubisiowska, "Tygodnik Powszechny" z dn. 22.09.13


"Takie książki popularnonaukowe, które nie tylko otwierają głowy, ale także uwodzą stylem, humorem (nawet jeśli czarnym), syntezą i skojarzeniami, zdarzają się raz na wiele lat".

Artur Włodarski, "Książki. Magazyn do czytania" z m. 10.13

[Wydawnictwo Czarne, 2013]

czytaj całość »

data dodania: 2013-10-23, autor: agnesines, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Styczeń 2016 cz.1

Katharsis: O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki (5) Niezwykle pięknie wydana książka. Jak chciałbym, by częściej w ten sposób dbano o szatę graficzną! Wspaniałe obrazy (pochodzące przede wszystkim z epoki renesansu) zdobią początek każdego rozdziału nastrajając nas odpowiednio do treści. A Szczeklik pisze niemal poetycko, gdy rozprawia o źródłach i znaczeniu medycyny. Często odwołuje się do mitów oraz legend chcąc nam uzmysłowić, jak w gruncie rzeczy humanistyczną nauką jest medycyna. Mimo w...

czytaj całość »

data dodania: 2016-03-08 19:42, autor: Pok, komentarzy: 11

Tytuł tekstu: PRZECZYTANE 2017

STYCZEŃ 1. Gdy mrok zapada - ocena: 4 2. Biuro przesyłek niedoręczonych - ocena: 4.5 3. Zorkownia - ocena: 4.5 4. Feblik - ocena: 4.5 5. Wnuczka do orzechów - ocena: 4 6. Tylko martwi nie kłamią - ocena: 4 7. Harry Potter i przeklęte dziecko - ocena: 4 8. Sprawa Niny Frank - ocena: 5 9. 100 czystych stron - ocena: 4 10. Instytut - ocena: 4.5 11. Pacjentka z sali nr 7 - ocena: 4 LUTY 12. Zabójca z sąsiedztwa - ocena: 5 13. A teraz śpij - ocena: 4 14. Kiedy będziemy deszczem - oce...

czytaj całość »

data dodania: 2017-03-09 12:35, autor: aprilka, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Książkowy rok 2017

Po kilku latach udało mi się ponownie przekroczyć barierę stu książek na rok. W 2017 roku przeczytałam ich 102 :) Tradycyjnie najbardziej czytelnicze ilościowo były miesiące zimowe i jesienne oraz letni wyjazdowy sierpień. Przeważała literatura polska - 56 książek, obcojęzycznej było dokładnie o 10 mniej, czyli 46 sztuk. Triumfowała fantastyka - aż 57 przeczytanych książek należy do tego gatunku. Na drugim miejscu uplasowała się literatura faktu - 18, a dalej: naukowa i popularnonaukowa (1...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-01 19:51, autor: alva, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku