Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Bukareszt: Kurz i krew

 • Autor: Rejmer Małgorzata
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura faktu
 • Forma: reportaż / zbiór reportaży
 • Rok pierwszego wydania: 2013
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,03 ; książkę oceniło 199 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): hetman11
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: "Bukareszt" Małgorzaty Rejmer - fotoplastykon ze stolicy Rumunii

„Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer to reportażowa podróż do i po Rumunii – wsiadamy na peronie w początkach XIX w., a wysiadamy w czasach współczesnych. Po „Bukareszt…” sięgnęłam po uprzedniej lekturze „Błota słodszego niż miód. Głosów komunistycznej Albanii”, która wywarła na mnie mocne wrażenie. Po pierwsze, odpowiadał mi bardzo sposób prowadzenia narracji. Po drugie, przedstawione wydarzenia drążyły mi emocje jak kornik i chrobotały pod korą mózgową długo jeszcze po odłożeniu książk...

czytaj całość »

data dodania: 2018-12-09, autor: Czytam duszkiem, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„Bukareszt (...) jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. (...) Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.
Zapytałam przyjaciół, co jest pięknego w Bukareszcie. Odpowiedzieli:
Bukareszt jest jak ciastko kupowane w niedzielę, niby czekoladowe i słodkie, ale z gorzką polewą. Nie znajdzie się tu łatwego piękna.
Bezwstyd, histeria stylu, fasadowość. Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne.
Dostałam też zdjęcie: nogi w czarnych rajtuzach i kolorowych skarpetkach, wetknięte do plastikowego kosza. Nurkujący manekin, który chce się utopić w śmieciach. I dopisek: »Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a i tak się umiera z tęsknoty«”.

Małgorzata Rejmer


„Bukareszt kiedyś mi się przydarzył. Zdecydowanie mniej świadomie niż Małgorzacie Rejmer. Pamiętam jednak swój zachwyt i wrażenie, że oto odkryłem Paryż dawnych demoludów. Brudny, rozpadający się, zaniedbany, ale niedający o sobie zapomnieć. Ta książka przywołała wszystko: język, smaki, zapachy, twarze, błąkające się bezpańskie psy. Zabytki i porażające gmaszysko zaprojektowane w głowie Słońca Karpat. A także i to, że – jak mawiają w Rumunii, kładąc dzieci do snu – »dawno, dawno temu było tak, jak nigdy nie było«”.

Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia


„Zazdroszczę autorce jej związku z Bukaresztem. W naszym imieniu zbliżyła się do jego mieszkańców, na przykład do ludzi, którzy jedzą batoniki reklamowane przez »słodkiego Ceauşescu« i marzą, żeby powrócił. W wydaniu Małgorzaty Rejmer Bukareszt jest »trochę pyszny, trochę fikuśny, wrzodowaty na obrzeżach, lecz w centrum tłusto przypudrowany«. Mnie najbardziej podoba się ten wrzodowaty. Małgorzata Rejmer była dotąd zdolną młodą pisarką, a okazuje się, że jest jeszcze zdolniejszą reporterką i eseistką”.

Mariusz Szczygieł


„»Bukareszt« Małgorzaty Rejmer to bez wątpienia jeden z najciekawszych debiutów reporterskich tego roku!”

Bernadetta Darska, kultura.onet.pl


„Książka Rejmer opowiada o Bukareszcie na tle skomplikowanej i krwawej historii Rumunii, zapisanej w miejskiej tkance, życiorysach i mentalności mieszkańców stolicy”.

Ewa Glubińska, szuflada.net

[Wydawnictwo Czarne, 2013]

czytaj całość »

data dodania: 2013-09-12, autor: hetman11, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Wycieczka do Rumunii

Wspaniała reporterska opowieść Małgorzaty Rejmer o stolicy Rumunii, kraju postrzeganego przez wielu Polaków przez pryzmat z kłopotów z Cyganami przybywającymi do Polski właśnie z Rumunii. Bukareszt wielkie, zaskakujące miasto. Miasto o pokręconej historii. Ofiara dyktatorskich zapędów Ceausescu, który na swoją wieczną pamiątkę wybudował Dom Ludu, monumentalną, nikomu teraz niepotrzebną budowlę i Bulwar Zwycięstwa, po którym nikt obecnie nie chce spacerować. Miasto, w którym strach wzbudzają wał...

czytaj całość »

data dodania: 2014-09-03 09:39, autor: Fiona54, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku