Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Szwy

 • Autor: Holewiński Wacław
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura polska
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2013
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,64 ; książkę oceniło 7 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Gorzko, gorzko... bo taka jest nasza rzeczywistość

Powieść, której akcja toczy się w 2011 roku, jest wielowątkowa, a jej bohater to alter ego samego Wacława Holewińskiego, który urodzony, jak jego książkowy odpowiednik, w 1956 roku, był działaczem przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownikiem KSS KOR, w stanie wojennym został internowany, a w 1984 roku - aresztowany. Kanwą zaś, na której osnuta została powieść, jest tragiczne wydarzenie z 1985 roku, śmierć studenta Politechniki Gdańskiej, pochodzącego z Olsztyna Marcina Antonowicza...

czytaj całość »

data dodania: 2014-02-05, autor: natanna51Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

W 1985 roku milicjanci zakatowali młodego chłopaka, Tomasza Miteńkę, za brak dowodu osobistego. I choć uszli bez kary, to we współczesnej Polsce znajduje się niezależny pisarz, który postanawia upomnieć się o pamięć o tym zdarzeniu. Jest to tym trudniejsze, że także w jego życie uczuciowe okazuje się wpisana komunistyczna przeszłość.

"Szwy" to wielowymiarowa powieść o kondycji otaczającej nas rzeczywistości. Zadaje szereg pytań o Polskę, Polaków i wiążące ich wciąż układy. To rozprawa o szwach, które w wielkim trudzie trzymają fasadę III RP w całości.


"»Szwy« to najbardziej osobista i - moim zdaniem - najlepsza powieść Wacława Holewińskiego. Autor stawia pytanie: co zrobiliśmy z naszą niepodległością? Albo odwrotnie: czemu tak wielu rzeczy nie zrobiliśmy, choć było to naszym obowiązkiem?"

Marek Ławrynowicz


"Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia".

Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"


"Wreszcie powstała rzecz nie o podróży do Babadag, tylko o tym, co tu i teraz. Pośród wielu tekstów o naszym czasie - piszą o nim przecież i Wildstein, i Ziemkiewicz, i wielu innych, żaden nie tchnie taką autentycznością i, nie bójmy się tego słowa - prawdą, jak to, co napisał Holewiński.
Czytając, zastanawiałam się, na czym polega sugestywność tej powieści. Wszystko w niej tchnie powietrzem, którym oddychamy. Wywoła na pewno wiele różnych reakcji - z wyjątkiem obojętności. Sądząc z podziału, na który wskazują badania opinii, powinna wzbudzić tyle furii ile entuzjazmu".

Barbara Budrecka


Wacław Holewiński - urodzony w 1956 r. Prawnik, wydawca, redaktor. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownik KSS KOR. Internowany w stanie wojennym, a w 1984 r. aresztowany. Współtwórca Przedświtu, jednego z największych wydawnictw drugiego obiegu. Jest autorem następujących powieści: "Lament nad Babilonem" (2003 r. – wyróżnienie w III edycji literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza oraz nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), "Za późno na modlitwę" (2003 r.), "Przeżyłem wszystkich poetów" (2004 r. – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), "Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów" (2005 r.), "Droga do Putte" (2007 r. - nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej) oraz tomu opowiadań "Nie tknął mnie nikt" (2008 r.) W 2012 roku opublikował "Opowiem ci o wolności" - doskonale przyjętą powieść o dwóch konspirujących kobietach z NSZ, a potem NZW.

Wacław Holewiński jest także autorem dramatów zebranych w tomie Dyfuzja i inne dramaty oraz scenariuszy filmowych.

[Zysk i S-ka, 2013]

czytaj całość »

data dodania: 2013-11-03, autor: ka.ja, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Szwy

"Może nie trzeba rozdrapywać słabo zabliźnionych ran? A może odwrotnie, trzeba je rozdrapywać, aby wyzdrowieć?" Po przeczytaniu książki Jana Polkowskiego pt. "Ślady krwi" sądziłam, że temat kondycji polskiego społeczeństwa naznaczonego burzliwą historią lat PRL-u został już maksymalnie wyczerpany. Okazuje się jednak, że można temat ten podjąć w jeszcze bardziej dosadny sposób, nie pozostawiający żadnego pola do różnego rodzaju dociekań i niedopowiedzeń. Wacław Holewiński to pisarz, pr...

czytaj całość »

data dodania: 2013-09-20 18:24, autor: awiola, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku