Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Przez drogi i bezdroża: Podróż po nowych Chinach

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,69 ; książkę oceniło 59 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): patashnik
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach.

Rec. Tymoteusz Wronka Ocena: 5/6 Chiny, najludniejszy kraj świata i wiodąca gospodarka, to kraj ogromnych kontrastów: stoi pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem, tradycją a nowoczesnością. W reportażu Peter Hessler przybliża różne aspekty chińskich realiów, przemierzając zarówno tereny wiejskie, jak i wyrastające jak grzyby po deszczu strefy przemysłowe. Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach to przyspieszony kurs po przemianach społeczno-ekonomicznych i mentalności mieszk...

czytaj całość »

data dodania: 2013-06-03, autor: Literadar, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Latem 2001 roku Peter Hessler, wieloletni korespondent "New Yorkera", nie bez trudu zdobył chińskie prawo jazdy, a następnie ruszył w podróż przez Kraj Środka, by obserwować zmiany, jakie zaszły w Chinach dzięki rozwijającemu się przemysłowi motoryzacyjnemu i szeroko zakrojonej akcji budowy dróg. Na jego oczach niemal zupełnie wyludniona wioska niedaleko Pekinu przekształciła się w ciągu kilku lat w prosperujące centrum turystyczne. Był też świadkiem zakładania specjalnych stref ekonomicznych, w których bez przeszkód rozwija się prywatny przemysł. Wszędzie, gdzie dotrą państwowe autostrady, jak grzyby po deszczu wyrastają fabryki guzików, butów czy usztywniaczy do biustonoszy.

Jednak podróże Hesslera to nie tylko opis zmieniającego się krajobrazu Chin, ale także opowieść o ludziach poznanych w drodze: o autostopowiczkach jadących do rodziców, którzy zostali na wsi, o starcach, którzy jako jedyni nie wyjechali z opuszczonych osad, o początkujących biznesmenach marzących o rozkręceniu własnego interesu i robotnikach migrujących w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Peter Hessler z niezwykłą zręcznością opisuje zmieniający się krajobraz rolniczego państwa, które niegdyś skryło się przed obcymi za Wielkim Murem, a teraz buduje fabryki i drogi, by ściągnąć ich do siebie.

Książka otrzymała nominację do BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction 2011.


"Peter Hessler, współczesny Marco Polo przemierzający Chiny wynajętym jeepem, ujrzał cuda godne filmu braci Coen (...). Rzadko zdarza mi się czytać książki, które wywracają do góry nogami wszystko, co dotąd wiedziałem o jakimś kraju. To jest jedna z nich".
"Bloomberg News"

"Hessler jest przenikliwym obserwatorem i doskonałym pisarzem (...). Łączy rzetelny reportaż z literackim opisem szczegółów i szczyptą ironii, by odmalować czytelnikowi portret drugiego co do wielkości supermocarstwa świata pędzącego ku wielkim zmianom".
"The Boston Globe"

"»Przez drogi i bezdroża« imponuje rozmachem (...). Hessler błyskotliwie i ze swadą opowiada zarówno o historii podboju mongolskiego, jak i o tym, gdzie kupić w Chinach używany samochód".
Dwight Garner, "The New York Times"

"Z książki Hesslera wyłania się obraz wielkich nadziei, zabarwiony jednak żalem i tęsknotą za tym, co w toku zmian zostaje bezrefleksyjnie porzucone".
"The Wall Street Journal"

"Fantastyczna książka – autentycznie zabawna i jednocześnie bardzo wnikliwa. »Przez drogi i bezdroża« jest znakomitą opowieścią nie tylko o Chinach, ale o ludzkości w ogóle".
Jonathan Yardley, "The Washington Post"


"Książkę Petera Hesslera zacząłem czytać z dużą rezerwą. Pomysł, żeby wyrobić sobie chińskie prawo jazdy i ruszyć na wyprawę do granic Państwa Środka, wygląda interesująco, lecz dość banalnie: coś w sam raz dla amerykańskiego dziennikarza dysponującego zbyt dużymi zasobami gotówki. Szybko jednak zapomniałem o uprzedzeniu, porwany przez nurt opowieści napisanej w sposób zupełnie niezwykły. »Przez drogi i bezdroża« to książka o najbardziej dynamicznej dekadzie rozwoju Chin, pisana jednak z perspektywy historii konkretnych ludzi. Muszą codziennie mierzyć się z chaosem zmian, brutalnością systemu i złożonością ludzkiej natury wystawianej nieustannie na pokusy i wyzwania. Hessler pisze z niezwykłą empatią i szacunkiem dla swoich bohaterów, zbliża się do nich niemal do granicy intymności, jednocześnie jednak nie tracąc dystansu potrzebnego, by opowieść o pojedynczych ludzkich losach odsłaniała uniwersalną prawdę o życiu".

Edwin Bendyk

[Wydawnictwo Czarne, 2013]

czytaj całość »

data dodania: 2013-02-23, autor: agnesines, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Sylwester, jak ja cię nie lubię!

Zasadniczo unikam podsumowań i planów noworocznych (że schudnę, awansuję, zmądrzeję i przestanę tyle siedzieć przy komputerze), ale skoro i tak nie śpię, to równie dobrze mogę przejrzeć to, co przeczytałam w minionym już roku 2013. Oprócz tego, że czytam książki, które wydają mi się interesujące z różnych powodów, mam też kilka działek czytelniczych, które staram się przeczesywać zgodnie z możliwościami i wynajdywać w nich rozmaite ciekawostki albo poszerzać swoją wiedzę. Już grubo ponad...

czytaj całość »

data dodania: 2014-01-01 00:58, autor: ka.ja, komentarzy: 10

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku