Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Babcia 19 i sowiecki sekret

 • Autor: Ondjaki (właśc. Almeida Ndalu de)
 • Tytuł oryginalny: Avó Dezanove e o Segredo do Soviético
 • Język oryginalny: portugalski
 • Tłumacz: Lipszyc Michał
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2008
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2013
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,54 ; książkę oceniło 24 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): hetman11
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Już nigdy nie będzie...

Musiał to być '88 albo '89 rok. Wcześniej byłem zbyt mały, potem, no cóż, kolejek już nie było. Pieniędzy czasem też nie. Dla dzielnego przedszkolaka, którym wówczas byłem, podjechanie, oczywiście z Tatą, na stację benzynową było wielką wyprawą, równocześnie ekscytującą i męczącą. Kto wie, czy to nie wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z wyższą matematyką, bo niewiadomych w tym comiesięcznym równaniu było sporo. Stacja mogła być zamknięta. Mogła nie dysponować odpowiednim dla naszego malucha pok...

czytaj całość »

data dodania: 2014-09-10, autor: adas, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Pod niebem mieniącym się niesamowitymi kolorami i pod czujnym okiem towarzysza Brywieczerowa w luandyjskiej dzielnicy Praia do Bispo trwa budowa Mauzoleum. Ma w nim spocząć ciało prezydenta, zabalsamowane przez "sowieckich speców biegłych w sztuce utrzymywania nieboszczyków w stanie przyjemnym dla oka". Aby ocalić zagrożoną wyburzeniem dzielnicę, mały narrator wraz z przyjaciółmi podejmuje śmiałą akcję dywersyjną. Dzieciakom przyda się znajomość filmów kowbojskich oraz dynamit znaleziony w kurniku.

Zabawna opowieść o dziecięcych fantazjach skrywa niejedną smutną tajemnicę i podszyta jest grozą. Wszak lata 80. to w Angoli czas wojny domowej, którą tu przywołuje się tylko między słowami. Ondjaki wraca do przeszłości jak do niezwykłego snu, wciąż pulsującego w pamięci. Jego proza to wybuchowa mieszanka poezji, onirycznych wizji i humoru.


Ondjaki (czyt. ondżaki, właśc. Ndalu de Almeida) urodził się w 1977 roku w Luandzie, stolicy Angoli. Jest jednym z najbardziej cenionych twórców współczesnej Afryki. Ukończył socjologię na uniwersytecie w Lizbonie. Prozaik i poeta, pisze też scenariusze filmowe, zajmuje się teatrem i malarstwem. Jest współtwórcą filmu dokumentalnego o Luandzie "Oxalá Cresçam Pitangas – Histórias de Luanda". Opublikował kilka tomów poezji, opowiadań i powieści. Otrzymał wiele nagród, m.in. Prémio Sagrada Esperança i Prémio António Paulouro, Grande Prémio de Conto Camilo Castelo Branco. Powieść "Babcia 19 i sowiecki sekret" została nagrodzona Jabuti Prize. Tłumaczony na francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski i chiński. W Polsce jego poezja i proza były publikowane dwukrotnie w "Literaturze na Świecie" (nr 1-2/2008 i nr 5-6/2012).


"Ktoś cię goni, dziecko?", lubiła pytać Babcia 19. Czy to czas był tym kimś, prześladując mnie ciałem, którego równocześnie zacząłem się bać? Czy w tym niewielkim placu w Praia do Bispo wyczuwałem cały świat?

[Wydawnictwo Karakter, 2013]

czytaj całość »

data dodania: 2015-05-10, autor: NiKiFoR, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku