Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Ja, robot

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,77 ; książkę oceniło 393 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): loki
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Gdy roboty są bardziej ludzkie niż ludzie

Tytuł "Ja, robot" w krótki i trafny sposób oddaje temat książki. To zestawienie dwóch, wydawałoby się kompletnie nieprzystających, wyrazów. Maszyna, jaką jest robot, nie ma osobowości, brak jej świadomości własnego istnienia. Jednocześnie zaimek "ja" oznacza tu uzyskanie przez robota tożsamości; na naszych oczach powstaje nowy gatunek, równorzędny gatunkowi ludzkiemu. "Ja, robot" to zbiór opowiadań przedstawiający za pomocą epizodów rozwój robotyki na ziemi. Postacią łączącą te historie jest...

czytaj całość »

data dodania: 2005-02-04, autor: lechuga, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Opublikowany w 1950 roku zbiór dziewięciu opowiadań fantastycznonaukowych przedstawiających ewolucję robotów posiadających sztuczną inteligencję.


Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści SF napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba czy nie – przywódców.

To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.


Isaac Asimov (1920– 1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem "Fundacja", sagą o Imperium Galaktycznym, które – choć wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Dom Wydawniczy Rebis opublikował siedmiotomowy cykl "Fundacja" Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina, a ponadto cykl "Roboty", zbiór opowiadań "Złoto i magia" i tom esejów "Magia i złoto".

[Rebis, 2019]

czytaj całość »

data dodania: 2019-02-23, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku