Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Czarna księga komunizmu: Zbrodnie, terror, prześladowania

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 5,04 ; książkę oceniło 64 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): muszelka
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Ta paskudna komuna!

Według autorów komunizm pociągnął za sobą około sto milionów ofiar. Nazizm jedynie dwadzieścia pięć milionów. Oznacza to, jak łatwo policzyć, że komunizm był gorszy od nazizmu cztery razy. Swoją drogą, bardzo łatwo im się w książce tymi milionami operuje… Czy jest to rzetelne opracowanie historyczne? Moim zdaniem nie. Książka ma charakter demaskatorsko-napastliwy i obiektywizmu historyka raczej się tu nie znajdzie. Trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat rozdziałów poświęconych Chinom, Ang...

czytaj całość »

data dodania: 2008-01-26, autor: Meszuge, komentarzy: 7

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Największą, niemal błogosławioną zasługą "Czarnej księgi..." jest wstrzymanie «miękkiego lądowania» komunizmu śmiertelnie ugodzonego, odwrócenie fali amnezji oraz historii przekreślanej i pospiesznie, i beztrosko. Nasuwa się oczywisty wniosek, który przeoczono jakoś po roku 1989 [...]: jeżeli pół wieku trwała reedukacja Niemców po pokonaniu Trzeciej Rzeszy, jeżeli przez dziesięciolecia ciągnęła się reedukacja Włochów po klęsce faszyzmu, to czemu nie przyjrzeć się bliżej, na uniwersytetach i w szkołach, w debatach i publikacjach, historii działania komunizmu wszędzie tam, gdzie uchwycił władzę?".
Gustaw Herling-Grudziński ("Więź", czerwiec 1998)

"Ważna książka skrupulatnie dokumentująca zbrodnie popełnione w XX wieku dla "dobra ludzkości". Przypomina jednocześnie, że człowiek może bronić się przed zakusami totalitaryzmu jedynie kruchym prawem do zachowania indywidualnej wolności. Przemoc zawsze pojawia się, kiedy ta fundamentalna zasada zostaje złamana w imię "dobra powszechnego" grupy, państwa lub narodu".
Andrzej Rostocki ("Rzeczpospolita - Książki", 3-4 lipca 1999)

"Czarna księga", ujmując rzecz najbardziej ogólnie, traktuje o działaniach, które bezpośrednio lub pośrednio pociągały za sobą mękę i śmierć na skalę masową - o zbrodniach przeciwko ludziom, jak to podkreśla Courtois. Autorzy przedstawiają obraz cierpień, jakie komunizm zgotował ludziom i narodom, ukazują te jego karty, na których zapisane są: masowy terror, represje, deportacje, przesiedlenia, poniżenie człowieka, deptanie jego godności, zniewolenie duchowe, ubezwłasnomyślenie...

Jest to pierwsza tak wszechstronnie udokumentowana praca, ukazująca globalny wymiar tragedii, jaka dotknęła dziesiątki milionów ofiar w Związku Sowieckim i Chinach, milionów zaś w tak małych krajach jak Kambodża i Korea Północna; zawiera liczne świadectwa, relacje, dokumenty, mapy, a także ponad 70 fotografii. Od chwili publikacji w 1997 roku przez paryskie wydawnictwo Roberta Laffonta "Czarna księga komunizmu" została przełożona na wiele języków i stała się światowym bestsellerem.

[Prószyński i S-ka, 2004]

czytaj całość »

data dodania: 2006-01-20, autor: margot., komentarzy: 7

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku