Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Księga listów

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 5,04 ; książkę oceniło 24 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): yennka
  • Linki:
    • brak
  • Tagi:
    brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Listy, których nie ma

Listy nie żyją w symbiozie ze współczesnością, na której globalizacja, a wraz z nią szybki przepływ informacji odcisnęły piętno. Oczywiście znajdą się błędni rycerze oraz fetyszystki papieru, wbrew rozwijającej się technologii ślący innym długie epistoły na kartkach, tak jak i dwugłowe cielę przyjdzie niekiedy na świat gdzieś na obrzeżach cywilizacji, ale nie ukrywajmy, czasy, w których za akt heroizmu, a przynajmniej za akt wyjątkowej estetycznej perwersji, poczytane będzie wysłanie pocztówki z...

czytaj całość »

data dodania: 2016-04-07, autor: A.Grimm, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Obecna "Księga listów" Brunona Schulza jest drugim, zmienionym i poszerzonym wydaniem "Księgi", która ukazała się przed dwudziestu siedmiu laty (Wydawnictwo Literackie, 1975).

Tym razem zawiera ona prócz tego, co znajdowało się w poprzedniej edycji, garść listów pisarza, których przed ćwierćwieczem jeszcze nie zdołałem odnaleźć, a także listy pisane przez różne osoby do Schulza, cudem odnalezione na jego doszczętnie obrabowanym strychu. Jest to zaledwie nikły szczątek niezmiernie obfitych zbiorów epistolograficznych, które bezpowrotnie zaginęły, a które Schulz pieczołowicie przez całe lata segregował i gromadził. Zachowana resztka nie daje o tej kolekcji wyobrażenia, ale przez sam fakt przetrwania jest szczególnie cenna jako niemal symboliczny ślad po masowej egzekucji ludzi i pamiątek po nich.

Te listy, które udało mi się w ciągu sześćdziesięciu lat odnaleźć, stanowią nie tylko zbiór epistolarny, ale przede wszystkim cząstkową autobiografię pisarza, istotny przyczynek do jego życiorysu, którego liczne ślady zatarł czas, a świadkowie w ogromnej większości zginęli. Właściwie cała znana nam dziś biografia Brunona Schulza została zrekonstruowana z jego listów, z ułamkowych wspomnień tych, którzy go przeżyli, oraz z nielicznych dokumentów. Nawet tak elementarne dane, jak data urodzin pisarza, podawane były w różnych wersjach lub opatrywane znakiem zapytania.

fragment Wstępu

[słowo/obraz terytoria, 2002]

czytaj całość »

data dodania: 2008-04-16, autor: poranna__rosa, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku