Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Jeśli zimową nocą podróżny

 • Autor: Calvino Italo
 • Tytuł oryginalny: Se una notte d'inverno un viaggiatore
 • Język oryginalny: włoski
 • Tłumacz: Wasilewska Anna
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1979
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 1989
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,88 ; książkę oceniło 488 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): clocker
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Książka filarem, książka pretekstem

Gdybym miała tę książkę określić jednym słowem, powiedziałabym: dziwna. Albo: zwariowana. Nietypowa. Nieszablonowa. Eksperymentalna. Wielowymiarowa. Każde z tych słów w jakimś stopniu zbliżałoby się do prawdy, nie odkrywając jej jednak całkowicie. I chyba nie dokonałoby tego nawet połączenie ich wszystkich. Bo właściwie o czym jest ta powieść i co w niej jest takiego, co różni ją od „zwykłych”, „typowych” powieści? Niezwykły jest już sam sposób prowadzenia narracji. Narrator komentuje wydarz...

czytaj całość »

data dodania: 2009-05-04, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 7

Tytuł tekstu: Literacka "Incepcja"

Italo Calvino urodził się w Hawanie w 1923 roku. Obracał się w środowisku zlaicyzowanym i antyfaszystowskim. Ten aktywistyczny tryb życia ma odbicie w jego twórczości. Początkowo problematyka książek publikowanych przez Włocha przypomina o tęsknocie za czasami nieskażonymi doktrynami, ideologią faszystowską. "Baśnie włoskie" czy trylogia o przodkach, w której skład wchodzą "Wicehrabia przepołowiony", "Baron drzewołaz" i "Rycerz nieistniejący", to literackie odcięcie się od realności i neorealizm...

czytaj całość »

data dodania: 2014-06-11, autor: beliarus, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Istotne wskazówki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

To książka z kategorii książek nietypowych. Jest swoistego rodzaju grą, w którą wciąga czytelnika autor. Już od pierwszych stron Calvino, demaskując powszechne, czytelnicze zwyczaje, nawiązuje cieniutką nić porozumienia z odbiorcą. Zastawia sidła na czytających, nie nadając imion głównym bohaterom, by każdy z nas mógł czuć się uczestnikiem powieści. Czyni to wszystko, by następnie poddać nas autorskim eksperymentom. Szkatułkowa budowa testuje cierpliwość, a liczne intertekstualne odwołania znajo...

czytaj całość »

data dodania: 2004-06-25, autor: DonataD, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Dziesięć początków powieści - każdy urywa się w punkcie kulminacyjnym. Czytelnik i Czytelniczka - poszukują kompletnego tekstu, autora, bezbłędnego wydania, właściwego tłumacza. Gromadzą poszlaki, mnożą przypuszczenia, to gubią, to odnajdują kolejne tropy. Czy niedokończone powieści to efekt szalbierstw Hermesa Marany - hochsztaplera zarzucającego rynek plagiatami? A może cała książka jest dziełem Silasa Flannery'ego - pisarza, który w swoim nowym utworze chciałby wreszcie wypowiedzieć całą prawdę o świecie?

"Jeśli zimową nocą podróżny" to szczytowe osiągnięcie Italo Calvina, jedna z najbardziej oryginalnych powieści dwudziestego wieku - pełna odniesień do literatury, filozofii, historii i nauk ścisłych. Rebus stworzony w laboratorium literatury kombinatoryjnej. Labirynt, w którym każdy czytelnik musi odnaleźć własny wątek prowadzący do... No właśnie.


"Zabierasz się do czytania nowej powieści Italo Calvina »Jeśli zimową nocą podróżny«. Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą myśl. Pozwól, aby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle. Drzwi lepiej zamknąć: tam zawsze gra telewizor. Powiedz im to od razu: »Nie, nie chcę oglądać telewizji!«. Podnieś głos, inaczej cię nie usłyszą: »Czytam! Nie chcę, aby mi przeszkadzano!«. Może cię nie usłyszeli przy całym tym hałasie, powiedz głośniej, krzyknij: »Zaczynam czytać nową powieść Italo Calvina!«. A jeśli nie chcesz, nic nie mów, miejmy nadzieję, że zostawią cię w spokoju".

fragment


"»Podróżny« Calvina to powieść skonstruowana z matematyczną precyzją, poddająca się wielorakim interpretacjom. »Miej się na baczności, Czytelniku, tutaj wszystko jest inne, niż ci się wydaje, wszystko jest dwuznaczne«. Ową przestrogę, wyjętą z kontekstu, można uznać za pierwsze przykazanie dla czytelnika tej książki napisanej przez maestra dwuznaczności".
Anna Wasilewska

"Calvino był geniuszem. Przeniósł fikcję literacką na poziom, na jakim nigdy wcześniej się ona nie znajdowała, a zarazem powrócił do odwiecznych, niemal baśniowych wzorców opowiadania".
John Updike

"W »Jeśli zimową nocą podróżny« fabuły, jedna po drugiej, znikają. Szeherezada nie mogła dokończyć opowieści. Wydaje się, że Calvino, w swoim wyrafinowanym hołdzie dla »Księgi tysiąca i jednej nocy«, nie może zacząć żadnej historii, czy raczej, gdy już ją zacznie, nie jest w stanie kontynuować".
"The New York Times"

"W »Jeśli zimową nocą podróżny« Calvino daje się ponieść radości, jaką daje opowiadanie historii".
"La Repubblica"

"Jak cudownie jest czytać powieść, która nieustannie pokazuje własne szwy, co chwila przypomina, że jest napisana. Zwłaszcza taką, która wyszła spod ręki geniusza".
Marcin Sendecki, www.wyborcza.pl

[W.A.B., 2012]

czytaj całość »

data dodania: 2012-07-08, autor: hetman11, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku