Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Cyberiada

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,99 ; książkę oceniło 1417 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): azot0x
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Przy "Cyberiadzie" "Powiastki filozoficzne" Woltera to dziecinada

W twórczości Lema jest to książka najbardziej filozofująca, a co za tym idzie - uniwersalna. Jest w niej skondensowany cały geniusz tego autora. Bawi się on w "Cyberiadzie" nie tylko językiem, formą przekazu czy konstrukcją treści, ale przede wszystkim rozprawia się w sposób bezwzględny z ideologicznymi i biologicznymi podwalinami funkcjonowania człowieka i społeczeństwa. Jeśli za kilkadziesiąt lat ktoś będzie mówił i czytał o tym autorze, to przypuszczam, że ze względu na "Cyberiadę". Jedna ...

czytaj całość »

data dodania: 2006-06-25, autor: g_a_b_r_i_e_l, komentarzy: 6

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„Gwiazdy dawno już znikły w pomroce powszechnej i lecieli tak po omacku, aż naraz statkiem rzuciło, że wszystkie sprzęty, garnki i narzędzia załomotały, i poczuli, jak lecą gdzieś, i to coraz szybciej; wreszcie gruchnęło przeraźliwie i statek, dosyć miękko osiadłszy, znieruchomiał w pochyleniu, jakby się w coś nieruchomego wbił dziobem. Oni więc do okien, lecz na zewnątrz ćma zupełna – choć oko wykol; a już łomot słychać, ktoś niewiadomy, a straszliwej siły, przemocą się do wnętrza dobiera, że ściany skaczą. (…) Patrzą – a w otwór ktoś gębę wsadza, tak wielką, że o tym, aby mógł cały w ślad za nią wejść – i mowy nie ma; gęba zaś jest niewymownie przykra, oczyskami cała od góry do dołu, wzdłuż i w poprzek wysadzana”.

(fragment książki)


Stanisław Lem – pisarz, myśliciel, futurolog. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników.

Opowieści „Cyberiady” to oryginalny stop baśni, fantastyki, materii „naukowo-technicznej” i pierwiastka filozoficznego. Świat przedstawiony przez Stanisława Lema zamieszkują istoty nie będące produktem natury i jej swoistych prawideł, lecz projektowania i perfekcyjnego konstruktorstwa. Ludzie są dla robotów stworami budzącymi grozę. W miejsce biologicznego rozrodu zjawia się inżynieria, której mistrzami są dwaj bohaterowie książki: wiecznie rywalizujący ze sobą Trurl i Klapaucjusz. Wyczyny konstruktorów prowadzą do niesłychanie zabawnych zdarzeń, jednak z ich fantastycznych przygód można wysnuć bardzo poważne wnioski.

[Wydawnictwo Literackie, 2017]

czytaj całość »

data dodania: 2017-08-08, autor: margines, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Lipiec 2014 z trzema panami

1. Cyberiada [16 lipca] Kolejna lektura pod wpływem biblionetkowego konkursu o smokach w literaturze. Ze zbioru znałam tylko "Wielkie lanie" z Trurlem i Klapaucjuszem (było w podręczniku, miło wspominałam). Najbardziej podobały mi się te opowiadania, które przekładają baśniowe motywy na ten zamieszkały przez roboty świat, z jakąś wersją "i żyli długo i szczęśliwie". Te z większą zawartością filozofowania trochę mniej, czytanie dłużyło mi się. Może powinnam robić przerwy między kolejnymi utwor...

czytaj całość »

data dodania: 2014-08-21 00:03, autor: JoannazKociewia, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Nieszczęście szwedzkiego akademika

Książka, niestety, prawdopodobnie nieprzetłumaczalna (przy zachowaniu wszystkich wartości literackich) na żaden język. Kto zna chociażby wiersze elektrybałta, wie, o czym mówię. Książka głęboko ludzka, warta Nobla.

czytaj całość »

data dodania: 2004-09-14, autor: wurb, komentarzy: 5

Forum - dyskusje na temat książki

Temat Odpowiedzi Autor: Wyświetleń Ostatnia odpowiedź
Co sądzicie o książce i kogo bardziej lubicie - Trurla czy Klapaucjusza? 1 MELCIA 2185
2010-02-20 21:18
venomik Zobacz ostatnią odpowiedź
Adaptacja komiksowa na wspieram.to 0 wwwojtusOpiekun BiblioNETki 102

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku