Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Antygona

 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,89 ; książkę oceniło 5605 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): wrzos
 • Uwagi i dodatkowe informacje:

  W serii wydawniczej "Arcydzieła Kultury Antycznej" jest w jednym tomie z dramatami:
  - Król Edyp
  - Elektra

  W serii wydawniczej "Lektury Wszech Czasów" jest w jednym tomie z dramatem "Król Edyp".

 • Uwagi i dodatkowe informacje dla wersji Tragiedye: (Ajas, Filoktet, Elektra, Trachinki, Edyp król, Edyp w Kolonie, Antygona) (tłum. Kaszewski Kazimierz):

  Przedmowa: Chmielowski Piotr [S. Lewentel, 1888]

Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Kobieta nieszczęśliwa?

W kulturze europejskiej tradycje judeochrześcijańska oraz antyczna stanowią dwa podstawowe źródła kultury i formują typ umysłowości mieszkańca Europy. Wszystkie systemy wartości, przekonania i uprzedzenia, wszystkie stereotypy wyrastają z tego wspólnego pnia. Już pierwsze plemiona zorganizowane były na zasadach patriarchatu, tj. z dominującą pozycją mężczyzny w rodzinie i społeczeństwie. W kulturze ludów rzymskich i greckich kobiety były istotami fizycznie słabszymi, traktowano je przedmiotowo, ...

czytaj całość »

data dodania: 2014-09-10, autor: parasolka22, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Uczucie ponad prawem

Akcja tej tragedii dzieje się w kilka lat po tragicznych wydarzeniach przedstawionych w "Królu Edypie". Po jego ustąpieniu władzę przejmują dwaj synowie, Eteokles i Polinejkes, ale szybko dochodzi między nimi do kłótni o władzę. W jej rezultacie Polinejkes, wygnany przez brata, trafia do Argos, poślubia córkę króla i razem z nim organizuje wyprawę wojenną na Teby, by siłą odebrać władzę Eteoklesowi. Jest to sławna w mitologii greckiej wyprawa siedmiu przeciw Tebom. W czasie walk pod miastem, w p...

czytaj całość »

data dodania: 2005-02-02, autor: KrzysztofOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 10

Tytuł tekstu: [bez tytułu]

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Klasyczny grecki dramat przerabiany w szkole :). Czyta się go szybko, nie jest zbyt tendencyjny, a historia zarysowana na tyle ciekawie, by nie znudzić dzisiejszego czytelnika.

czytaj całość »

data dodania: 2004-07-02, autor: Magi, komentarzy: 9

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Tom II tragedii Sofoklesa w przekładzie R.R. Chodkowskiego obejmuje trzy kolejne sztuki poety: „Króla Edypa”, „Antygonę” i „Elektrę”.


[...]

„Antygona”, równie wielkie arcydzieło o charakterze uniwersalnym, na przykładzie heroicznej postawy tytułowej bohaterki ukazuje istotne znaczenie w życiu człowieka wyższych wartości, jak oddanie osobom najbliższym i poszukiwanie sensu życia w wierności wyznawanym ideałom. Drugi bohater sztuki, Kreon, swoją postawą tyrana ilustruje niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą władza, jeśli władca, przekonany o posiadaniu jedynej prawdy, dla własnych celów nagina prawo i w konsekwencji łamie prawa boskie i podstawowe prawa ludzkie, by ostatecznie przegrać i jako polityk, i jako człowiek.

[...]


Te trzy sztuki łączy przekonanie o kruchości życia człowieka, lecz i wiara w wielkość jego ducha oraz zdolność do pokonywania przeciwieństw w walce o sprawiedliwość i prawdę, nawet za najwyższą cenę.

[Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 2012]

czytaj całość »

data dodania: 2015-09-27, autor: il93, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Sofokles - "Antygona"; "Król Edyp"; "Elektra"

(Czytatka zdradza co nieco.) Wszystkie trzy tragedie oceniłam na 4... co jest rzeczywiście dobrym wynikiem, gdyż fanką form dramatycznych nie jestem. Ulubione cytaty... Z "Antygony" (czytanej w gimnazjum i ponownie po latach), w tłumaczeniu Kazimierza Morawskiego: "(...) próżny upór urąga rozwadze." -> Tymczasem ja jestem uparta. "(...) nikt nie lubi złych nowin zwiastuna." -> To prawda. "(...) nikt żywota nie przejdzie bez winy. (...) Nikt się na ziemi nie ustrzeże w...

czytaj całość »

data dodania: 2014-07-11 00:46, autor: Pingwinek, komentarzy: 1

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: "Antygona jest wieczna"

"Antygona" jest jednym z wielkich dramatów greckich. Jedyne nieszczęście polega na tym, że do jej lektury zmusza się młodociane mózgi, niekiedy całkiem niedorosłe do jej lektury. To przecież, obok "Króla Edypa" tegoż samego autora, jedna z pierwszych książek o wolności i o tym, ile ona jest warta.

czytaj całość »

data dodania: 2005-07-15, autor: slabac, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Lektura

Wielu z was pisze, że Antygona ma złe oceny, ponieważ jest lekturą. Ja też ją omawiałam, ale (być możę dzięki umiejętnościom mojej polonistki) bardzo mi się spodobała. Mówi o zawsze aktualnym problemie władzy. Dzięki temu, że omawiałam ją w szkole, w ogóle ją pojęłam, bo nie wiem, czy potrafiłabym sama rozgryżć np. postać Kreona, która na pierwszy rzut jest najmniej sympatyczną. Dopiero później, po dyskusji z całą klasą, zauważyłam, w jak trudnej sytuacji był Kreon.

czytaj całość »

data dodania: 2005-05-15, autor: Kagusia, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Refleksje o starożytnych...

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Jakie wrażenie robił ten dramat na żyjących w czasach Sofoklesa? Przychodzili do teatru zabiegani, zajęci swoimi sprawami, przytłoczeni codziennym życiem, może nawet znudzeni. Mam wrażenie jednak, że po obejrzeniu sztuki nie wracali do domu już tacy sami. Widzę te łzy w niektórych oczach, te podniesione głosy w dyskusji, te zaciśnięte szczęki. Oni przeżywali oczyszczenie. Może nie wszyscy, część na pewno przysypiała, część mało to obchodziło, część może nie miała ochoty na refleksje. Dramat j...

czytaj całość »

data dodania: 2005-04-12, autor: mopsikowna, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Temat Odpowiedzi Autor: Wyświetleń Ostatnia odpowiedź
Jakie racje miała ANtygona? 9 WerciaMyszka 4146
2011-03-14 20:14
Kaja . Zobacz ostatnią odpowiedź

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku