Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dziwna sprawa Skaczącego Jacka

 • Autor: Hodder Mark
 • Tytuł oryginalny: The Strange Affair of Spring Heeled Jack
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Sokołowski Krzysztof
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: science fiction
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2010
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2012
 • Cykle:
 • Inne wersje książki:
  • W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka (tłum. Sokołowski Krzysztof)
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,60 ; książkę oceniło 156 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): mchpro
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: (Nie)prawdziwa historia XIX-wiecznego Londynu

Można powiedzieć, że praktycznie zawsze przy okazji debiutów artystycznych zarówno twórcom, jak i odbiorcom sztuki towarzyszy nie tylko wielka ekscytacja, ale także niepewność związana z efektem finalnym pracy – z tym, jaką jakość niesie ze sobą nowo powstałe dzieło. Oczekiwania co do książki Marka Hoddera były znaczące i rosły z każdą chwilą, która zbliżała nas do premiery. Ów angielski autor postanowił stworzyć klasyczną steampunkową powieść – pierwszą część zapowiadanej trylogii traktującej o...

czytaj całość »

data dodania: 2012-04-23, autor: polter, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Mark Hodder w swojej powieści przywołuje jedną z najciekawszych postaci Imperium XIX wieku – sir Richarda Francisa Burtona – żołnierza, dyplomatę i podróżnika wsławionego m.in. organizacją wyprawy w poszukiwaniu źródeł Nilu pod auspicjami Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nie do przecenienia są także osiągnięcia sir Burtona na polu literackim i lingwistycznym. Znał 29 języków obcych i 11 dialektów. Sławę przyniosły mu doskonałe tłumaczenia "Baśni tysiąca i jednej nocy" oraz Kamasutry. Znany był zresztą jako badacz zachowań seksualnych ludów Indii i Orientu.

Krótko mówiąc, ikona wieku. Jeszcze nie przekonani? W 1854 roku sir Burton otrzymał rozkaz spenetrowania "Złotego Rogu Afryki", a w szczególności niezbadanego obszaru obecnej Somalii. Razem z trzema oficerami armii brytyjskiej wylądował w Adenie i zaraz na wstępie odwiedził osławione w tamtych czasach centrum handlu niewolnikami Harar w północnowschodniej Abisynii. Przebrany za Araba, dostał się, jako pierwszy Europejczyk, do zamkniętego miasta i odbył szereg spotkań z miejscowymi tuzami. Po dziesięciu dniach wrócił – samotnie wędrując przez pustynię – do Adenu. Był także pierwszym Brytyjczykiem, który dotarł do Mekki w Arabii i Harar w Etiopii, znów w przebraniu.

W 1886 r. w uznaniu zasług dla Imperium, królowa Wiktoria ujęta osiągnięciami Richarda Francisa Burtona obdarzyła go tytułem szlacheckim.

Teraz za sprawą Marka Hoddera sir Burton powraca jako główny bohater znakomitej powieści. W "The Strange Affair of Spring Heeled Jack" koła historii potoczyły się nieco inaczej niż w sposób znany nam z kart historii. W innym kierunku rozwinęła się nauka – króluje para i eugenika – ulicami Londynu przetaczają się dziwaczne pojazdy parowe i kroczą groteskowe stwory wyspecjalizowane w wykonywaniu ściśle określonych zadań. Wizja steampunkowego Londynu olśniewa, Hodder nie ogranicza się tylko do opisów niezwykłych wynalazków – z rozmachem przedstawia także kulturowe realia epoki.

Boże chroń Króla! Króla, ponieważ w powieści na tronie brytyjskim nie zasiada miłościwie panująca Wiktoria, lecz jej mąż Albert.

W Londynie epoki pary i eugeniki, sir Burton podejmuje się rozwiązania zagadki ludzi wilków… porywających pomocników kominiarzy. Jak przystało na steampunk, sprawa z pozoru absurdalna, być może nawet nieco zabawna, szybko staje się dramatyczna, makabryczna i wielowymiarowa. Pojawia się w niej postać słynnego Spring Heeled Jacka. I akcja rusza z kopyta, wariacko miotając Czytelnikiem w kolejnych zwrotach akcji.

Królewski agent, wspaniały podróżnik i człowiek wielkiej odwagi kontra tajemniczy, demoniczny… potwór, stwór, a może przybysz z innej planety? Człowiek? Może wręcz Kuba Rozpruwacz!!! (niektórzy łączyli te dwie postacie). Spring Heeled Jack fascynował i przerażał XIX-wieczny Londyn, a i dzisiaj nie narzeka na brak zainteresowania ze strony miłośników tajemnic i historii z dreszczykiem.

[Fabryka Słów, 2012]

czytaj całość »

data dodania: 2012-02-16, autor: mchpro, komentarzy: 3

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Średniowiecze, starożytność i prehistoria czyli co czytać, gdy nas najdzie na historię

Powieści z tłem historycznym, jak również fantasy osadzone w czasach historycznych. Zestawienie nie jest oczywiście kompletne, będzie uzupełniane w miarę wpadania mi w oko kolejnych powieści z interesującej tematyki. Gwiazdką zaznaczam te książki, które już przeczytałam. Chętnych pogłębiania znajomości z powieściami o przeszłych czasach zapraszam na historycznego bloga: http://wszystkotojuzbylo.blogspot.com/. Zapraszam do współpracy recenzentów książek z szeroko pojętej przeszłości....

czytaj całość »

data dodania: 2007-11-18 16:15, autor: nutinka, komentarzy: 80

Tytuł tekstu: Nagroda im. Philipa K. Dicka 1982--

1982: Rucker Rudy "Software" 1983: Wrota Anubisa 1984: Neuromancer 1985: Powers Tim "Dinner at Deviant's Palace" 1986: Blaylock James P. "Homunculus" 1987: Geary Patricia "Strange Toys" 1988: Czterysta miliardów gwiazd        Rucker Rudy "Wetware" 1989: Russo Richard Paul "Subterranean Gallery" 1990: Murphy Pat "Points of Departure" 1991: McDonald Ian "King of Morning, Queen of Day" 1992: Grant Richard "Through the Heart" 1993: Ford John M. "Growing Up Weightless"        Womack Jack...

czytaj całość »

data dodania: 2016-05-12 21:46, autor: ketyow, komentarzy: 5

Tytuł tekstu: Rok 2017 - podsumowanie, garść statystyk i lista tytułów

W minionym roku przeczytałam 180 książek. Mniej niż w ostatnich latach, za to wybierałam grubsze i te, które zalegały na półkach od dłuższego czasu, co spowodowało zwiększenie ich liczby w schowku, w dziale oddam/wymienię. Mniej też było powtórek, chociaż często mnie korciło, żeby zagłębić się w któryś ze znanych już światów. Od pewnego momentu do comiesięcznych podsumowań, zamieszczanych na blogu, wrzucałam też cytaty, które w jakiś sposób do mnie trafiały albo nader trafnie opisywały rzeczywis...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-01 10:54, autor: nutinka, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku