Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Jesień wasza, wiosna nasza

 • Autor: Garton Ash Timothy
 • Tytuł oryginalny: The Polish Revolution: Solidarity, We the People
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Dziewulska Małgorzata, Husarska Anna, Król Marcin
 • Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
 • Gatunek: historia
 • Forma: esej (szkic literacki) / zbiór esejów (szkiców)
 • Rok pierwszego wydania: 2009
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2009
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,50 ; książkę oceniło 1 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Eida
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Strajk w Stoczni Gdańskiej, 16 miesięcy karnawału »Solidarności«, wreszcie »jesień ludów« w roku 1989 pokazały, że spontaniczny, pokojowy, masowy i efektywny udział społeczeństwa w walce o lepszy świat jest możliwy. Czy dorobek Polaków, Czechów, Słowaków, Węgrów i Niemców zaangażowanych w walkę o demokrację i wolność to tylko część historii? Opisane przez Timothy’ego Gartona Asha, obserwatora i uczestnika tamtych wydarzeń, demokratyczne rewolucje to potencjalne źródło wspaniałego politycznego mitu, którego do dziś nie wykorzystano.

»Polska rewolucja« i »Wiosna obywateli«, składające się na ten tom, to nie tylko zapis wspomnień. To dwie opowieści o społecznej podmiotowości. O tym, jak luźny zbiór jednostek zaczyna rozumieć wspólne interesy i na bieżąco tworzy strategie walki o nie, jak organizuje swą polityczną reprezentację, jak domaga się swych praw, jak tworzy wspólnotę.

»Jesień wasza, wiosna nasza« – ponieważ tradycja rewolucji demokratycznych to wyzwanie dla naszego pokolenia, a nie muzealny eksponat. Oto przesłanie książki: odzyskać demokrację dla obywateli, ale także ruch masowy dla demokracji. Dlaczego?  –  Bo to obywatele są siłą napędową historii.

»Jeżeli nas porzucicie, będziemy zgubieni!« – krzyczała Henryka Krzywonos, kobieta o męskiej posturze, która przewodziła kierowcom tramwajów i autobusów. – »Autobusy nie zwyciężą czołgów!«. Alina Pieńkowska, odważna pielęgniarka z Wolnych Związków Zawodowych z grymasem napięcia na szczupłej twarzy, i Ewa Ossowska, działaczka Ruchu Młodej Polski, próbowały zatrzymać potok robotników opuszczających Stocznię, ale głosy ich zagłuszało stoczniowe radio. Niektóre kobiety z tłumu na zewnątrz bramy szydziły z wychodzących mężczyzn. Wałęsa wysłuchał protestów, wyczuł gniew ludzi i szybko zmienił zdanie".

fragment książki


Timothy Garton Ash (1955) – brytyjski historyk, profesor St. Anthony’s College Uniwersytetu w Oksfordzie, znawca Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Polski i Niemiec. Stale publikuje w "The Guardian" i "New York Review of Books". Jeden z najbardziej wpływowych ekspertów od tematyki środkowoeuropejskiej na świecie, laureat licznych nagród (m.in. Somerset Maugham Award z 1984 za "Polską rewolucję"). Spośród jego książek w Polsce opublikowano m.in. "Niemieckość NRD" (1999), "Wolny świat: dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów" (2005), "Teczka. Historia osobista" (2006).

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009]

czytaj całość »

data dodania: 2014-06-10, autor: Eida, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku