Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Cofnięcie czasu

 • Autor: Hazlitt Henry
 • Tytuł oryginalny: The Great Idea | Time Will Run Back
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Toboła-Pertkiewicz Piotr, Rudowski Rafał
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: science fiction
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1951
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2011
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,79 ; książkę oceniło 7 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Ragnar
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Wolność (gospodarcza) od podstaw

Henry Hazlitt – profesor ekonomii – postanowił chyba skorzystać z metod sprawdzonych przez Platona w „Dialogach” i Ayn Rand w jej powieściach (a może i przez innych), i dać swoisty wykład ekonomiczno-politologiczny w formie powieści-gawędy. Oto w świat znajdujący się od stu lat pod butem komunistycznego dyktatora, ogarnięty zapaścią gospodarczą i społeczną, wkracza Peter Uldanow – syn dyktatora Stalenina, wychowany poza „cywilizacją”– i próbuje postawić świat na nogi. Wraz z doradcą Adamsem ...

czytaj całość »

data dodania: 2013-11-13, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 3

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Jedyna w dorobku Henry'ego Hazlitta (1894-1993), znanego amerykańskiego ekonomisty, powieść to rozwinięcie a właściwie dopełnienie "Roku 1984" i "Nowego wspaniałego świata". O ile bowiem Orwell i Huxley przedstawiali intelektualny paraliż i duchową deprawację bez nadziei na odrodzenie, książka Hazlitta jest odpowiedzią na ich czarny pesymizm. Co więcej, pod wieloma względami Hazlitt przewidział przed 60 laty współczesne formy zniewolenia ludzi... Genialna, porywająca i bardzo aktualna książka.


"Gdyby kapitalizm nie istniał, należałoby go wymyślić – a odkrycie to słusznie uznano by za jedno z największych osiągnięć ludzkiego umysłu. Taki jest temat »Cofnięcia czasu«. Ponieważ jednak termin »kapitalizm« służy jedynie określeniu wolności w sferze gospodarczej, idea niniejszej powieści powinna być pojmowana szerzej: dążenia do wolności nigdy nie uda się na trwałe powstrzymać".

(Z "Przedmowy" Autora)


"Peter Uldanow podszedł do okna i spojrzał na ulicę, na stojące naprzeciw szare budynki, wreszcie ponad samo miasto, aż wszystko, co widział, stopiło się z mglistym horyzontem. Widok, który rozpościerał się za oknem, pełen był zaniedbania. A więc to jest Moskwa! Stolica Wonworldu! Obrócił się i beznamiętnie rozejrzał po pokoju. Jedyną rzeczą na ścianie był sporych rozmiarów kalendarz. Dzień Lenina, 30 kwietnia 282 A.M. A.M.: After Marx; Po Narodzeniu Marksa. Marks urodził się jeszcze pod rządami starego, burżuazyjnego kalendarza w ówczesnym roku 1818. Gdyby go nie zmieniono, mielibyśmy teraz burżuazyjny rok 2100. Nikt od dawna nie interesował się minionym, kapitalistycznym, zatrutym światem, który został zmieciony z powierzchni ziemi niemal sto lat wcześniej".

(fragment książki)

[Prohibita, 2011]

czytaj całość »

data dodania: 2013-11-06, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Lektury II.poł. 2013r. i 2014r.

Wyekstrahowane z "Książkowych wspomnień", przed lipcem 2013r. nie wypowiadałem się w tym wątku. ======================================​============​===========================​======== LIPIEC 2013 1. Bajeczki ekonomiczne bardzo przyjemnie się czyta, celne teksty (niektóre dość szeroko znane), szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej! Choć w pierwszej chwili myślałem, że chodzi o prof. Krzysztofa Rybińskiego - ekonomistę ;) (5,5) 2. Co się wydarzyło w Madison County książka ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-10-03 15:29, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku