Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Spowiedź Lucjana Skobiela

 • Autor: Paukszta Eugeniusz
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura polska
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1963
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,35 ; książkę oceniło 10 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): hrabol
 • Linki:
  • brak
 • Tagi:
  brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Piękna, wzruszająca, refleksyjna...

„Spowiedź Lucjana Skobiela” to książka, która zabiera nas w podróż do powojennej Polski i ukazuje zmagania Lucjana, któremu przyszło zaopiekować się córką. Małgosia, owoc niemiecko-polskiego małżeństwa, nienawidzi wszystkiego, co polskie. Złość i nienawiść zaszczepiła w niej matka. Czy miłość Lucjana zmieni świat dziewczynki? Czy Małgosia pokocha Polskę jak swoją własną ojczyznę? Uczucia, jakie żywi bohater do swej córki są, niezwykle silne. Równie mocne jest jego przywiązanie do kraju, w kt...

czytaj całość »

data dodania: 2011-02-04, autor: kasandra_85, komentarzy: 4

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Spowiedź Lucjana Skobiela" znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek 1963 r. W książce Paukszta porusza pionierski temat repolonizacji dziecka pochodzącego z małżeństwa mieszanego - Niemki i Polaka, dziecka, które w okresie okupacji poddawane było przez matkę stałemu i systematycznemu niemczeniu, zaszczepianiu nienawiści do wszystkiego co polskie, do pogardzania tym wszystkim, co nie jest niemieckie. "Spowiedź..." zbudowana jest na zasadzie retrospekcji. Przed oczyma ciężko chorego na serce Lucjana Skobiela przesuwają się jak w fotoplastikonie obrazy z przeszłości. Wspomnienia rwą się, powstają luki, do których pisarz powraca, następuje wyprzedzenie pewnych faktów, dopowiedzenie poprzednich.

Mimo licznych trudności i niebezpieczeństw udało się Paukszcie stworzyć frapującą, miejscami wręcz sensacyjną fabułę. Walka o duszę dziecka, o przepojenie jego serca i umysłu ukochaniem, umiłowaniem Polski nie jest łatwa i wymaga od Lucjana Skobiela chwytania się coraz to nowych sposobów. Rzecz w tym, że autor nie lekceważy motywacji psychologicznej postępowania ani Skobiela, ani też córki jego Małgosi. Kilkuletnie dziecko, jego przeżycia i wewnętrzna motywacja normująca postępowanie traktowane są poważnie. Obie tragedie - ojca i córki - są na równi ważne, na równi głęboko przeżywane.

Kilkuletnia Małgosia, myśląca dotąd kategoriami matki - Niemki, musi się przestawiać na krańcowo odmienny sposób myślenia i czucia, reprezentowany przez ojca - Polaka. To, że proces ten dokonuje się z trudem, że kosztuje on wiele i ojca, i córkę sprawia, że książka ta przemawia do czytelnika, dzieli jego sympatię na obie strony, choć stale i jednoznacznie stwierdza, że prawdę reprezentuje tutaj tylko Skobiela.

[Wydawnictwo Poznańskie, 1968]

czytaj całość »

data dodania: 2008-02-03, autor: regian, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku