Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Mąż i żona

 • Autor: Shalev Zeruya
 • Tytuł oryginalny: Baal weisza
 • Język oryginalny: hebrajski
 • Tłumacz: Jawor Agnieszka
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2000
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2004
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,70 ; książkę oceniło 142 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): piazza
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Piękno brzydkiej poezji o małżeństwie

Zeruya Shalev jest pisarką izraelska, która zadebiutowała tomem poezji i ta poezja wkrada się w jej powieści. „Mąż i żona” stanowi środkową część trylogii, między „Życiem miłosnym” (1997) a „Po rozstaniu” (2000). Każda z tych powieści jest jednak osobnym bytem i nie ma większego znaczenia, w jakiej kolejności czytelnik je poznaje. Ja lubię jednak czytać po kolei, by razem z autorem przeżywać jego rozwój lub upadek emocjonalny. Po lekturze „Życia miłosnego”, w zasadzie już po pierwszych kilku ...

czytaj całość »

data dodania: 2013-05-19, autor: Meegi, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Małżeństwo (bardzo nie)doskonałe

Jakiś czas temu odłożyłam ze sporym niesmakiem pierwszą wydaną u nas powieść Shalev („Życie miłosne”), napisaną wprawdzie bardzo obrazowo i sugestywnie, ale kompletnie odstręczającą czytelnika takiego jak ja, tyleż za sprawą antypatycznej, skrajnie egoistycznej i płytkiej postaci narratorki-bohaterki, co użytego w jej monologu języka. Nie toleruję ani nadmiaru wulgaryzmów (zwłaszcza w ustach osób, po których należałoby się spodziewać pewnego stopnia kultury osobistej; zakląć każdy może, ale bez ...

czytaj całość »

data dodania: 2009-04-15, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 7

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Zeruya Shalev, urodzona w kibucu Kinneret, studiowała biblistykę na uniwersytecie w Jerozolimie. Powieść "Życie miłosne" (W.A.B., 2003) przyniosła jej nagrodę izraelskiego związku pisarzy ACUM i stała się światowym bestsellerem, przetłumaczonym na osiemnaście języków.

Książka "Mąż i żona" w ciągu kilku miesięcy od wydania stała się bestsellerem w Izraelu i Europie, uhonorowanym prestiżowymi nagrodami literackimi - niemiecką Corine Prize i francuską Prix Amphi. Zeruya Shalev otrzymała także nagrodę przyznawaną przez premiera Izraela.


"Chleb codzienny terapeutów, pożywka magazynów kobiecych, ubrane w kostium świetnej literatury".
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

"Ognista powieść...".
"San Francisco Chronicle"

Żaden cytat nie odda orgiastycznej urody tej prozy. Jest w niej nieodparte szaleństwo i gorączka, mieszanka egzaltacji i kontrolowanej precyzji... Zdumiewające, jak język biblijny brzmi w ustach kobiety - aktualny, współczesny, kipiący od namiętności".
"Die Zeit"

"Porażająco mądra opowieść o pułapkach czyhających w więzieniu, jakim bywa małżeństwo... Mocna proza, obok której nie można przejść obojętnie".
"The Guardian"


Na'ama i Udi spędzili razem dwadzieścia pięć lat - dwadzieścia pięć lat miłości, gniewu, lęku, apatii, pożądania i poczucia winy, dwadzieścia pięć lat, podczas których nastąpił rozkwit i uwiąd ich związku. Kiedy Udi budzi się pewnego ranka, nie będąc w stanie poruszyć nogami, Na'ama nie może dłużej odwracać głowy, śmiać się przez łzy, udawać, że jej małżeństwu nic nie grozi.

To, co się dzieje między mężem i żoną, jest tajemnicą wielką i świętą - a przynajmniej tak nam mówi przysięga małżeńska. W szeregu barwnych, precyzyjnie skonstruowanych obrazów Zeruya Shalev podważa utarte prawdy i odważnie kwestionuje psychologiczne oczywistości, dając śmiałą, namiętną i bezlitosną analizę związku między dwojgiem ludzi.

[W.A.B., 2004]

czytaj całość »

data dodania: 2006-08-08, autor: sowaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku