Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 3,71 ; książkę oceniło 39 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): mchpro
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Wojna polsko-polska, czyli przewrotnie o przewrocie majowym

Powodów, dla których ktoś pisze książkę, jest wiele: bo lubi, bo ma ciekawą historię do opowiedzenia, bo chce zwrócić uwagę potencjalnych czytelników na jakiś ważny problem, bo znajomi namawiają, bo uważa, że skoro sąsiadka wydała swoje pamiętniki, to on też może - dałoby się jeszcze wiele innych, mniej lub bardziej poważnych powodów wymienić. Nierzadko zdarza się też, że dzieło powstaje z przyczyn czysto ekonomicznych... Powód dobry jak każdy inny, ale niewielu autorów lubi się przyznawać do te...

czytaj całość »

data dodania: 2013-09-27, autor: anek7, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: "Kartki z pamiętnika młodej mężatki"

Czy kogoś mogą jeszcze zainteresować wydarzenia, które miały miejsce prawie dziewięćdziesiąt lat temu? Wydawnictwo W.A.B. uznało, że tak, i kilka miesięcy temu wznowiło "Kartki z pamiętnika młodej mężatki" Magdaleny Samozwaniec (znanej czytelnikom głównie jako autorka "Na ustach grzechu", czyli parodii "Trędowatej", czy biograficznej "Marii i Magdaleny"). Ta niewielka objętościowo książeczka po raz pierwszy została napisana i opublikowana w 1926 roku. Nakład rozszedł się błyskawicznie i jeszcze ...

czytaj całość »

data dodania: 2012-09-06, autor: Literadar, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Magdalena Samozwaniec (1894-1972, właśc. Magdalena Kossak) - pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią "Na ustach grzechu" (1922), która - jako parodia "Trędowatej" - zapoczątkowała jej ogromną popularność. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. "Tylko dla kobiet" (1946), "Tylko dla mężczyzn" (1958), "Krystyna i chłopy" (1969) czy "Zalotnica niebieska" (1973), portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Najbardziej znane są jej wielokrotnie wznawiane wspomnienia "Maria i Magdalena" (1956). W 2009 roku w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się niepublikowana wcześniej książka "Z pamiętnika niemłodej już mężatki".
"Kartki z pamiętnika młodej mężatki" zostały wydane po raz pierwszy i jedyny w 1926 roku.


"Humoreska to raczej gorzka. Znana ze złośliwości i inteligencji pisarka przedstawiła zamach majowy jako wydarzenie tragikomiczne. […] Dzisiejszego czytelnika może zdziwić następująca obserwacja: niespecjalnie miano pretensje do Piłsudskiego o to, że tyle osób zginęło podczas dni majowych. Wojenno-powojenne losy Polaków pokazywały, że ludzkie życie jest tanie, za to honor jest bezcenny. Przede wszystkim jednak uznawano, że w polityce walka ma prawo wychodzić z ram konstytucji. Zginęli, bo nie chcieli, by ktoś powiedział o nich, że brakuje im charakteru. A gapie? Ciekawscy stracili życie na własną prośbę…"

Jan Wróbel (z "Posłowia")


Warszawy czar i Kazio-talizman, czyli o przewrocie majowym z perspektywy hotelowego okna. Magdalena Samozwaniec przedstawia beztroską Mimi Bigourdan, z domu Bączkowską − a właściwie Mimi przedstawia się sama: "Postanowiłam pisać pamiętnik, aby utrwalić swoje wrażenia pierwszych dni w Polsce po długoletnim pobycie w Paryżu". Mimi kocha Warszawę, przyjaciel Kazimierz mówi o miłości, pamiętnik kipi emocjami i skrzy się humorem.

Wrażeń jest bez liku, a wszystko szalenie zabawne. Zaskoczona wydarzeniami Mimi na swój sposób interpretuje sytuację obserwowaną zza firanek hotelu "Bristol" (a jeszcze do tego uruchamia wyobraźnię).

Rzecz o przewrocie majowym z 1926 roku – niezwykle przewrotnie.

A poza tym o doktorach, kokietowaniu i bólu istnienia.

[W.A.B., 2011]

czytaj całość »

data dodania: 2013-04-26, autor: jul987, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku