Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Balladyna

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,12 ; książkę oceniło 3689 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Krecia
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: "Balladyna" czy może raczej "Bally"?, czyli jak daleko odeszliśmy od romantyzmu

UWAGA! W recenzji ujawniam fragmenty fabuły dramatu! Aby zrozumieć dramat J. Słowackiego, konieczne jest przyjrzenie się tytułowej bohaterce sztuki. Balladyna jest osobą ambitną, żądną władzy, zdolną iść do celu po trupach – dosłownie. Nie waha się zbytnio, kiedy dla bogatego męża zabija Alinę i kradnie jej dzbanek z malinami. Jest bardzo nieopanowana, chociaż w jej przypadku objawia się to raczej zimną ironią niż wybuchami gniewu – Ballladyna zachowuje się całkiem spokojnie wobec siostr...

czytaj całość »

data dodania: 2006-07-31, autor: Marie Orsotte, komentarzy: 14

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Seria obejmuje najważniejsze utwory z klasyki literatury polskiej. Wybór, jakiego dokonaliśmy, przypomni najlepsze historie, najciekawszych bohaterów i wiersze, które weszły do kanonu czytelniczego. Naszą serię wyróżniają nowoczesna szata graficzna i przyjazny format. Jesteśmy przekonani, że lektura światowej klasyki stanie się teraz prawdziwą przyjemnością.


Juliusz Słowacki w „Balladynie” (1839) przywołał klimat „Snu nocy letniej” Szekspira i wykorzystał temat z ballady Aleksandra Chodźki, o dwóch siostrach Balladynie i Alinie, które rywalizowały w zbieraniu malin, aby rozstrzygnąć, która z nich ma poślubić księcia. Dramat ten nie jest tylko opowieścią o dobrej i złej siostrze, lecz baśnią o zbrodni popełnionej dla zdobycia władzy.

„Balladyna” zapoczątkowała cykl kronik o bajecznych dziejach narodu, którego kontynuacją była „Lilla Weneda” i zachowany we fragmentach „Krak”.

[Zielona Sowa, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2015-11-22, autor: il93, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Czytało się książki nie dla dzieci...

Zainspirowana jednym z forumowych wątków (Książki nie dla dzieci... ), postanowiłam sobie przypomnieć (a uczciwie mówiąc, powykrawać z zapisków) swoje reminiscencje, dotyczące pochłanianych w dzieciństwie lektur nie dla dzieci. Ponieważ objętość owych wspomnień okazała się dość pokaźna, uznałam, że aby nie zapychać wątku, lepiej umieścić ją w czytatce, a na wątek wrzucić link dla zainteresowanych. Oto i one: Książki nie dla dzieci… ileż wspomnień wywołuje to banalne z pozoru hasło! W pierwszy...

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-21 19:49, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Balladyna współczesna dziewczyna

Tego się po cichu nie czyta, to trzeba dla siebie grać. Moja matka zupełnie inaczej popatrzyła na moje relacje z młodszą siostrą, jak przy niej przygotowywałam się do szkolnego przedstawienia. Jeśli by mi było dane kiedyś zagrać na wielkiej scenie, to tylko Balladynę, wszystko by ze mnie wyszło i się przemieniło. To jest potęga sztuki. A marzenia ciągle te same: być lepszą, pochwalić się bogatym mężem, mieć Wszystko, i jeszcze jeden dzień więcej.

czytaj całość »

data dodania: 2004-06-29, autor: trombita, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku