Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Bojowa pieśń tygrysicy

 • Autor: Chua Amy
 • Tytuł oryginalny: Battle Hymn of The Tiger Mother
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Moltzan-Małkowska Magdalena
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2011
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,47 ; książkę oceniło 243 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnesines
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Hymn „matki totalitarnej”

Jak trudno o „Bojowej pieśni tygrysicy” napisać cokolwiek – i jak trudno uzasadnić swoją ocenę! Amy Chua jest profesorem prawa na renomowanym Uniwersytecie Yale. Dlaczego napisała tę książkę? – zapytacie. Czy z potrzeby wychwalania „chińskiego modelu wychowania”, który uwielbia, czy z chęci rozliczenia się ze swoim sumieniem, które mogło podpowiadać, że bardzo, oj, bardzo daleko jej do bycia doskonałą matką? Czy może była to próba usprawiedliwienia się przed córkami, przed mężem, przed świate...

czytaj całość »

data dodania: 2013-10-28, autor: miłośniczka, komentarzy: 5

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Jeśli myślisz, że jesteś wymagający dla swojego dziecka, "Bojowa pieśń tygrysicy" wyprowadzi cię z błędu...

To fascynująca i pełna humoru opowieść o tym, dlaczego chińskie matki są najlepsze i jak wychować dziecko doskonałe.


Marzeniem każdego dobrego rodzica jest zapewnić dziecku "udany start". Jak się okazuje, można robić to na różne sposoby. Amy Chua wyróżnia dwie metody, zachodnią i chińską, której sama jest wyznawczynią i w myśl której wychowała swoje dwie córki. "Bojowa pieśń tygrysicy" to fascynujący, pełen humoru i lekkości zapis codziennych zmagań matki wymagającej, lecz kochającej bez reszty. Bez względu na skrajną – z punktu widzenia "zachodniego" czytelnika – postawę autorki, niejeden rodzic zweryfikuje swoje metody wychowawcze. I być może zarumieni się ze wstydu.

"Bojowa pieśń tygrysicy" to książka o różnicach kulturowych, o dojrzewaniu do roli rodzica i uczeniu się od dzieci. Amy Chua często porównuje chiński model wychowania, promujący dążenie do maksymalnych osiągnięć i wyników, z podejściem rodziców zachodnich, którzy próbują przede wszystkim zaszczepić dzieciom wiarę, że porażka nie jest niczym złym, że niezależnie od wyników w nauce będą kochane. Chińska matka natomiast zmusza dzieci do ciągłej pracy, nie chwali za rzeczy poniżej oczekiwań, ciągle podnosi poprzeczkę, pokładając niczym niezmąconą wiarę, że jej dzieci stać na świetne wyniki.


"Jest to opowieść o matce, dwóch córkach i dwóch psach. A także o Mozarcie i Mendelssohnie, fortepianie i skrzypcach oraz tym, jak znaleźliśmy się w Carnegie Hall. To miała być historia o tym, że chińscy rodzice umieją lepiej wychowywać dzieci niż rodzice zachodni. Ale skończyło się na opowieści o gorzkim zderzeniu kultur, ulotnym posmaku zwycięstwa i trzynastolatce, która zapędziła mnie w kozi róg".

Amy Chua (fragment książki)"Absolutnie rewelacyjna krytyka współczesnego modelu wychowywania przez zachuchanie, od której nie sposób się oderwać. Wpadki i sukcesy Chińskiej Matki bulwersują, śmieszą i inspirują. Odkąd skończyłam czytać tę ksiażkę, lepiej zrozumiałam swoją, jak się okazuje też trochę »chińską«, mamę i przeanalizowałam własne podejście do wychowania. To odważna książka, dająca wiele do myślenia".
Zuzanna Ziomecka

"Ten tygrys wcale nie jest przyczajony. To drapieżna bestia, a najgorsze jest to, że wyżywa się na dzieciach. Na razie swoich, ale namawia, byśmy my, ludzie Zachodu, poszli w jej ślady".
"Wprost"

"Przesłanie płynące z kart »Bojowej pieśni...« to cios w najbardziej czuły punkt dzisiejszej Ameryki".
"Przekrój"

"Książka Amy Chua jest tak naprawdę o tym i tylko o tym, jak dwie kultury ogarnia coraz większa wzajemna obsesja. Jak próbują toczyć ze sobą bój na co najmniej kilkunastu polach, z których sport, nauka i biznes są bodaj najistotniejsze. I jak napięcie towarzyszące nieuchronnie takiej walce próbują redukować za pomocą własnych dzieci".
"Newsweek"

"»Tygrysica« dotyka czegoś, czego Amerykanie nie chcieli usłyszeć. Urodzona w USA i wychowywana w chińskim stylu Amy trafia w czuły punkt kraju swojego dzieciństwa, twierdząc, że czasy amerykańskiej dominacji i poczucia, że Amerykanie są najlepsi, odchodzą w przeszłość".
"Gazeta Wyborcza"

"Ta świetna książka zadaje intrygujące, czasem niewygodne pytania o miłość, dumę, ambicję, dokonania i poczucie własnej wartości, które ściśle wiążą się z problemem rodzicielstwa i obsesji na punkcie sukcesu".
"Washington Post"

"Jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek 2011 roku".
"Guardian"

"Rodzicielska filozofia Amy Chua może się czasem wydawać nieludzka, ale zadajmy sobie pytanie: czy ten model jest na pewno bardziej okrutny niż wychowywanie dziecka przed ekranem telewizora?"
"Daily Telegraph"


Amy Chua - profesor prawa na Uniwersytecie Yale, urodzona w Stanach Zjednoczonych córka chińskich imigrantów. "Bojowa pieśń tygrysicy" to trzecia książka autorki. Prawa do jej przekładu sprzedano do kilkunastu państw, bardzo szybko zdobyła też listy bestsellerów. Wkrótce po wydaniu książki w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się ożywiona dyskusja wśród czytelników, rodziców i ekspertów.

[Prószyński i S-ka, 2011]

czytaj całość »

data dodania: 2011-03-07, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Mocna rzecz

Autorka opisuje swoje metody wychowawcze, które zastosowała na swoich dwóch córkach. Amy Chua daje gotowe wskazówki i metody wychowania wybitnych dzieci. Nie wszystko, o czym mówi jest przyjmowane i akceptowane w świecie zachodnim, natomiast w tradycji chińskiej, której jest spadkobierczynią, jest czymś zupełnie normalnym i oczywistym. Książka może wydawać się momentami wstrząsająca, ale na pewno nasuwa wiele przemyśleń i zmusza do zastanowienia nad nowoczesnymi metodami wychowawczymi. Warto prz...

czytaj całość »

data dodania: 2011-09-07, autor: NetteP, komentarzy: 5

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku