Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Immoralista

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,44 ; książkę oceniło 107 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): azzazzellice
  • Linki:
    • brak
  • Tagi:
    brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Fanatyk Życia

Czytam prozę Gide’a. Dokładniej – „Immoralistę”, jedną z jego wczesnych powieści. Czytam i odnajduję w niej wątki zainspirowane filozoficzną twórczością Nietzschego, ale też motywy i obrazy, które później miały (chyba) zainspirować Gombrowicza i Alberta Camusa. Lektura mnie wciąga, zaczynam utożsamiać się z głównym bohaterem, poddaję się urokowi sugestywnego języka, wrażliwość Michała uderza mnie podobieństwem do mojego przeżywania świata i ludzi. Odkrywam głęboko tkwiącą w bohaterze miłość do ż...

czytaj całość »

data dodania: 2009-12-08, autor: ZiggyStardust, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Niemoralny czy raczej nieszczęśliwy?

Wydany w 1902 roku "Immoralista" to pierwsza szeroko znana powieść Gide'a. Sięgnąłem po nią, zachęcony wcześniejszymi pozycjami tego Autora. Chciałem też się dowiedzieć, co gorszyło ludzi u progu dwudziestego wieku, mając w pamięci, że niecałe pół wieku wcześniej oburzenie siała Flaubertowska "Pani Bovary". Nie jest to typowa twórczość Gide'a, którą w pełnej krasie możemy oglądać w "Lochach Watykanu" wydanych dziesięć lat później. Tu nie ma rozbitej mozaiki, którą Autor składa, niczym sztukm...

czytaj całość »

data dodania: 2006-09-30, autor: misiak297, komentarzy: 4

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

André Gide (1869-1951), francuski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1947 r. Jego dorobek, według podręcznikowych ujęć historii literatury francuskiej, porównywalny jest pod względem zasięgu i wpływu w pierwszej połowie XX wieku jedynie z dokonaniami Marcela Prousta - a właściwie przewyższa je, jeśli brać pod uwagę czytelniczą popularność.

"Immoralista" (1902) to pierwsza szeroko znana powieść Gide'a. Zasadniczym motywem tego prowokacyjnie zatytułowanego dzieła jest zależność między zaspokojeniem tego, co w istocie ludzkiej wypływa z instynktownej żądzy (zmysłowa rozkosz), a zadośćuczynieniem temu, co determinuje ową istotę w zakresie relacji międzyludzkich (uczuciowe poświęcenie). Między tymi dwoma biegunami zawieszona jest historia Michała, opowieść o jego egotycznej ucieczce w rozkosz ze śmiercią w tle. Śmiercią, z którą bohater styka się dwa razy, ale która ostatecznie nie spada na niego. Zapowiedziana dla Michała, zabiera osobę, która niejako go uleczyła. Paradoks przewrotnej fabuły Gide'a polega więc na tym, że umiera osoba święta, nie grzesznik. Bluźnierstwo, niesprawiedliwość czy zwykły przypadek? - decyzję pozostawmy Czytelnikom.

[Zielona Sowa, 2006]

czytaj całość »

data dodania: 2014-08-13, autor: justy_12, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku