Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Black Bazar

 • Autor: Mabanckou Alain
 • Tytuł oryginalny: Black Bazar
 • Język oryginalny: francuski
 • Tłumacz: Giszczak Jacek
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2009
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2010
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,67 ; książkę oceniło 30 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): hetman11
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Akcja powieści toczy się w środowisku afrykańskich imigrantów w Paryżu. Główny bohater, zwany przez kolegów Zadkologiem, to typowy przedstawiciel SAPE - Stowarzyszenia Amantów, Pedantów i Elegantów. Szykownym strojem kłuje w oczy sąsiadów, a rzekomą bezczynnością powiększa francuską dziurę budżetową. Kiedy jego ukochana Pierwotna Barwa porzuca go dla Hybrydy grającego na tam-tamie, w życiu Zadkologa powstaje wyrwa, którą wypełnić może tylko...

Najnowsza powieść Mabanckou to satyra na "czarny Paryż", ale i na Francję Sarkozy’ego. Kongijski pisarz pokazuje paradoksy wieloetnicznego społeczeństwa, w którym uprzedzenia rasowe są wciąż żywe i nie omijają żadnego środowiska. W świecie opisywanym przez Mabanckou każdy, najbardziej osobisty gest staje się gestem politycznym, wikłającym człowieka w sieć przynależności i społecznych schematów. Jedyną drogą ucieczki ku wolności okazuje się śmiech, choć tym razem jest on zaprawiony nutką nostalgii i melancholii.


Alain Mabanckou urodził się w 1966 roku w Republice Konga. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy afrykańskich. W Polsce ukazały się dotąd dwie jego powieści: "Kielonek" i "African Psycho". Zdobył wiele ważnych nagród, m.in.: Prix des Cinq Continents, Prix Renaudot.

Znakami rozpoznawczymi pisarstwa Mabanckou są prześmiewczy humor, autoironia i dystans, z jakim opisuje on postkolonialne społeczeństwa Afryki i Europy. Autor pełnymi garściami czerpie zarówno z zachodniej, jak i afrykańskiej tradycji literackiej, czyniąc sporo zamieszania w kanonie światowej literatury. W "Black Bazar" Mabanckou stawia obok siebie nie tylko Georges'a Brassensa i Milesa Davisa (co nikogo nie zaskakuje, a muzyka to wielka pasja autora), ale też na przykład Güntera Grassa i Dany'ego Laferrière'a. Czas wielkich rewizji dopiero przed nami.


"Bawią nas te rozmowy przy barze, cieszy ich energia i impet, rozkoszujemy się popularnym językiem, który Mabanckou chwyta, ożywia, koloruje, nie troszcząc się o polityczną poprawność. Śmiejemy się z festiwalu klisz i stereotypów dotyczących ciemniejszych lub jaśniejszych Czarnych, mniej lub bardziej jasnych Białych, kobiet o większych lub mniejszych pośladkach. Dowodzi to najwyższej uprzejmości ze strony autora, gdyż w kwestii Afryki i kolonizacji ta książka jest poważniejsza, niż się wydaje. Jak wyjaśnia narrator: »Także w bólu jest radość, tak już jest w moim małym kraju...«".

"Teleramy"

[Wydawnictwo Karakter, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2012-04-29, autor: NiKiFoR, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Mabanckou "Black Bazar"

Mabanckou to mój ulubiony pisarz bardzo nowy (na polskim rynku), "Black Bazar" to jego najlepsza powieść, książka dowcipna i ważna, a jednak czuję niedosyt. I chyba nawet potrafię to odczucie wytłumaczyć. Kongijczykowi (z małego Konga!) znowu, jak w "African psycho", rozjeżdża się druga część utworu. Niby wszystko jest ok, ta partia monologu nie odbiega od poprzedniej i ma uzasadnienie w rozwoju akcji, a jednak nie czuje się takiej frajdy, jak na poprzednich 150 stronach. Tak jakby pisarz na ...

czytaj całość »

data dodania: 2012-02-06 11:07, autor: adas, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku