Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Widzialna ciemność

 • Autor: Golding William
 • Tytuł oryginalny: Darkness Visible
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Golewska-Stafiej Małgorzata, Stafiej Leszek
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1979
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 1986
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,16 ; książkę oceniło 92 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Panterka
 • Linki:
  • brak
 • Tagi:
  brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Czytać, nie czytać... oto jest pytanie

Tytuł książki Williama Goldinga "Widzialna ciemność" to oksymoron. Ciemność kojarzy się z niewidzeniem, a także z niepokojem, niepewnością, strachem, zagrożeniem, lękiem, śmiercią. Te wszystkie uczucia znajdziemy na kartach powieści Goldinga. William Golding to jeden z największych pisarzy angielskich XX wieku, nagrodzony w 1983 roku za całokształt twórczości Nagrodą Nobla. Bardziej znana jest jego powieść-antyutopia "Władca much" (1954). "Widzialna ciemność" powstała w 1979 roku (polskie wy...

czytaj całość »

data dodania: 2009-01-21, autor: Fiona54, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Odradzam - pozostawia jedynie niesmak.

Książka dosyć beznadziejna - w moim osobistym, małym móżdżku, zaliczam ją do zalewu literatury "NA-MIARĘ-NASZYCH-CZASÓW". Mętna opowieść; obnażenie wad ludzkich w sposób odstręczający; wyolbrzymienie rozterek wewnętrznych (pozbawionych odniesienia do etyki). I ogólna freudyzacja - przyznam, że działa mi na nerwy. To nie to, co wyważony "Władca much".

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-09, autor: michal_n, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

William Golding, najwybitniejszy współczesny pisarz angielski, który w 1983 r. otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości literackiej, urodził się w St. Columb Minor, w r. 1911. Studiował w Oksfordzie, a po wybuchu drugiej wojny światowej, wcielony do marynarki, uczestniczył w wielu konwojach i słynnych bitwach morskich, między innymi w czasie lądowania wojsk alianckich w Normandii. Po wojnie przez kilka lat pracował jako nauczyciel w Bishop Wordsworth's School.

Na jego dorobek twórczy składają się między innymi takie powieści, jak: „The Inheritors” (1955), „Pincher Martin” (1956), „The Pyramid” (1966), „Rites of Passage” (1980), „The Paper Men” (1984), a w Polsce ukazały się dotychczas „Władca much” („Lord of the Flies”, 1954), „Siła bezwładu” („Free Fall”, 1959) i „Wieża” („The Spire”, 1964). Pisze również poezje i opowiadania. „Widzialna ciemność” ukazała się w 1979 r., tytuł zaczerpnął autor z opisu piekła w „Raju utraconym” Johna Miltona.

Powieść rozpoczyna się pożarem Londynu podczas jednego z nalotów Blitzkriegu. Z płomieni wyłania się ocalały cudem chłopiec, o którego pochodzeniu wiadomo tylko, że „wziął się z ognia". Do końca życia jest napiętnowany odrażającą blizną na twarzy i wyobcowany z normalnego życia w społeczeństwie. Szuka ucieczki w Biblii, z jej pomocą usiłuje odnaleźć własną tożsamość i sens istnienia.

Tematyka społeczno-moralna dominuje w całej twórczości Goldinga, ale w „Widzialnej ciemności” szczególnie mocno została podkreślona dwoistość natury ludzkiej. Po raz pierwszy, w tej właśnie książce, autor przenosi walkę między dobrem i złem do współczesności. Zarówno wątki, jak i wszystkie postaci nacechowane są wieloznaczną symboliką, a wizja świata — to obraz zagłady przypominający biblijną Apokalipsę.

[Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik, Warszawa, 1986, stron 353+3, ISBN 83-07-01476-X]

czytaj całość »

data dodania: 2005-08-13, autor: kggucwa, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku