Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Modlitwa za Owena

 • Autor: Irving John
 • Tytuł oryginalny: A Prayer for Owen Meany
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Iwińska Magdalena, Paszkiewicz Piotr
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1989
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 1998
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,88 ; książkę oceniło 900 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Aleena
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: O cudach wiary i pustce religii

Powieść "Modlitwa za Owena" to powieść o religii i wierze, przeznaczeniu i przypadku, przyjaźni i nienawiści oraz o głupocie amerykańskich prezydentów. O religii i wierze - bo to z rozróżnieniem obydwu stara się uporać Irving w tej powieści. O przeznaczeniu i przypadku - bo wszystkie wypadki, o których czytamy w "Modlitwie...", każą czytelnikowi osobiście zastanowić się, co kieruje życiem bohaterów - ślepy traf czy moc z góry? Narrator uważa, że to drugie, a co Ty sądzisz, drogi Czytelniku...

czytaj całość »

data dodania: 2008-02-11, autor: grzyb444, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Modlitwa za Owena. A kim tak naprawdę był Owen?

Kolejna dobra książka Pana Irvinga. Historia dwóch przyjaciół, opowiedziana od wczesnego dzieciństwa aż po życie "dorosłe”, co pozwala na dokładne zaznajomienie się z bohaterami i wczucie się w ich życie. Jak zwykle bywa w książkach Irvinga, w tej również jest odpowiednia dawka humoru w połączeniu z przypadającą na nią dawką dramatu. Po przeczytaniu ostatnich stron zostaje pustka, może żal, a już na pewno niedosyt, że to już koniec.

czytaj całość »

data dodania: 2005-09-14, autor: parsifal, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Irving na poważnie, choć z odrobiną humoru z tle

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Zadziwiająca jak na Johna Irvinga, powieść na serio. Pełna odniesień do religii, momentami wręcz ocierająca sie o bluźnierstwo powieść o człowieku, który twierdził, że zna datę i okoliczności swojej śmierci. Nie byłby jednak Irving sobą, gdyby pozbawił tę pozycję całkowicie swego specyficznego, najwyższej jakości humoru. Poniżej pozwalam sobie zamieścić jeden fragment z "Modlitwy". Owen, sprowokowany przez napastliwe pytania i wyzywające zachowanie atrakcyjnej skadinąd matki swojego kolegi z ...

czytaj całość »

data dodania: 2005-09-11, autor: torg, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: dająca dużo do myślenia

Książka o życiu dwóch przyjaciół pokazanym z zupełnie innej strony! Są fragmenty tragiczne, smutne, wyciskające łzy, trzymające w napięciu i oczywiście całkiem pogodne. Osobiście bardzo często wracam do tej książki.

czytaj całość »

data dodania: 2004-02-24, autor: mnisiam, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Najbardziej niezwykły utwór w dorobku pisarza, łączący elementy wielu gatunków literackich: powieści inicjacyjnej i surrealistycznej, komedii, rozprawy teologicznej, pamfletu politycznego. Snując opowieść o dorastaniu pokolenia, któremu przyszło się zmierzyć z doświadczeniem wojny w Wietnamie, autor podjął próbę przeniknięcia tajemnicy ludzkiego losu. Kluczem do niej jest kontrowersyjna postać tytułowego bohatera: proroka i obrazoburcy, mimowolnego mordercy i wybawiciela.

Kim jest Owen Meany? Ofiarą ślepego trafu, czy też wizjonerem, który przejrzał zamysły samego Boga? Nowym Mesjaszem czy bluźniercą? Zbiorowym sumieniem pokolenia młodych Amerykanów walczących w Wietnamie, czy może wyzwaniem - albo przestrogą? Czy Owen Meany urodził się za wcześnie, czy też za późno, czy we właściwym miejscu i czasie stał się narzędziem w rękach przeznaczenia?

Owen Meany to Głos, dobywający się z gardła od urodzenia ukształtowanego do krzyku, to ręka odbijająca piłkę baseballową, która kończy pewien nudny mecz, lecz także daje początek lawinie niesamowitych wydarzeń, historii osobliwej i wzruszającej, okraszonej czarnym humorem, pełnej mrocznego, gorzkiego symbolizmu.

[Prószyński i S-ka, 1998]

czytaj całość »

data dodania: 2005-12-11, autor: martus007, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Ręce Boga

Modlitwa za Owena John Irving to będzie prawdopodobnie moje największe autorskie odkrycie tego roku. Jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych współczesnych pisarzy amerykańskich, który zyskał sławę dzięki książkom takim, jak "Świat według Garpa", "Hotel New Hempshire" czy "Regulamin tłoczni win". Znany i ceniony na całym świecie nie boi się podejmować ciężkich i kontrowersyjnych tematów, a jego niesamowity styl, bezbłędny zmysł obserwacji i specyficzny humor przysporzył...

czytaj całość »

data dodania: 2016-08-28 10:57, autor: Ciachoo, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Irving zaskakujący i przewidywalny

"Modlitwa za Owena" nie była pierwszą powieścią Irvinga, jaką przeczytałam, ale zaskoczyła mnie najbardziej. Wszystkie jego powieści są do siebie podobne, ale każda ma swój niepowtarzalny klimat. "Modlitwa za Owena" jest wyjątkowa - to opowieść o dwóch przyjaźniących się chłopcach, dorastających razem, o winie, wybaczaniu i wierze - z domieszką humoru i erotyzmu, ponieważ bez tego nie byłby to John Irving.

czytaj całość »

data dodania: 2006-09-19, autor: Atanea, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Irytująca, ale warta przeczytania, zwłaszcza dla wielbicieli Irvinga

Ogólnie bardzo lubię Irvinga, ale ta książka... ta książka jest dziwna. Właściwie powinnam powiedzieć IRYTUJĄCA. Mimo wszystko wciągnęła mnie, przeczytałam ją do końca z zadowoleniem. Ale wciąż mnie irytowała. Irytował mnie tytułowy bohater - chciałoby się napisać "ten cholerny wszechwiedzący chodzący ideał, ten cholerny samozwańczy wizjoner!". Jego przeświadczenie o własnej słuszności. Jego przeświadczenie, że wie, co będzie w przyszłości, że wie, jak należy postępować, że wie, co jest właściwe...

czytaj całość »

data dodania: 2006-08-10, autor: dzikie łabędzie, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: [bez tytułu]

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Modlitwa za Owena" to jedna z tych książek, do których chce się wracać i które aż żal jest kończyć. Polecam gorąco.

czytaj całość »

data dodania: 2004-05-08, autor: Olutka, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku