Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Zdążyć przed Panem Bogiem

 • Autor: Krall Hanna
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura polska
 • Forma: reportaż / zbiór reportaży
 • Rok pierwszego wydania: 1977
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,64 ; książkę oceniło 4148 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Aleena
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Studium umierania

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to reportaż oparty na wywiadzie Hanny Krall z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Jednak bardziej niż o samym Holocauście, jest to dzieło o życiu i umieraniu. Opowiadając o getcie, Edelman opowiada głównie o śmierci. Twierdzi, że wszyscy tam doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że wkrótce ich życie dobiegnie końca, a ich bunt był walką o godną śmierć. Ludzie chcieli umrzeć z bronią w ręku, na polu walki, a nie biernie poddając się p...

czytaj całość »

data dodania: 2011-12-28, autor: Tatia, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: "...Przecież nie piszemy historii. Piszemu o pamiętaniu"*

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Urodzona w 1937 r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej Polka, w czasie II wojny światowej straciła wszystkich bliskich. Sama reporterka tylko cudem uniknęła śmierci, ponieważ szczęśliwie została wykradziona z transportu. Pisarskim debiutem Krall jest zbiór reportaży z 1972 r. "Na wschód od Arbatu", ale największy rozgłos przyniosła jej tłumaczona na wiele języków książka "Zdążyć przed Panem Bogiem" - zapis rozmowy z Markiem Edelmanem, lekarzem i ostatn...

czytaj całość »

data dodania: 2011-03-06, autor: aniusiaczek92, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem"

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Jest to wywiad z Markiem Edelmanem, uczestnikiem powstania w warszawskim getcie. Reportaż przedstawia realia życia w żydowskim getcie, ale i czasy powojenne. Książka jest strumieniem świadomości Edelmana - stąd jej niejednorodność, czasem nawet fragmentaryczność.

czytaj całość »

data dodania: 2008-06-15, autor: Pozytyvka, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Bo trzeba zdążyć...

Książka genialna. Literatura faktu i piękna zarazem. Edelman jest bardzo wiarygodny, nie dokonuje heroizacji wielu ludzi, a wręcz przeciwnie, pokazuje, jacy byli naprawdę. To mnie tak ujęło. Poza tym nie wydaje opinii, po prostu opowiada, jak było. A było ciężko, haniebnie, zimno i strasznie. Wiadomo, historia likwidacji getta oczami jednego z nielicznych, co przeżyli... Książka uczy historii, uczy szacunku, uczy tolerancji. Wywołuje współczucie, pokazuje obraz walki o życie. Bo tu chodzi wł...

czytaj całość »

data dodania: 2006-05-17, autor: hankaa, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: bez tytułu

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall to z jednej strony relacja, zapis przebiegu powstania w getcie żydowskim w Warszawie. Z drugiej strony jest to historia powojennych losów Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania.

czytaj całość »

data dodania: 2004-10-17, autor: mafia, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: bez tytułu

"Zdążyć przed Panem Bogiem" przedstawia losy Żydów w getcie warszawskim. Skazane na klęskę próby obrony życia Żydowskich Oddziałów Bojowych, ŻOB, i ich głównych przywódców, a między nimi - Mordechaja Anielewicza. Kawałek historii, którą każdy Polak powinien znać. Polecam nie tylko zwolennikom literatury dotyczącej wojny i okupacji.

czytaj całość »

data dodania: 2004-07-18, autor: firedrake, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Zdążyć przed Panem Bogiem" to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall, którego życiorys stał się literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy rozgłos. Rozmowa, jaką przeprowadziła z nim autorka, stanowi kanwę książki będącej relacją z okresu likwidacji getta warszawskiego i powstania w 1943 roku. Krall powiedziała, że Marek Edelman zawsze miał ambicję zdążyć – jako żołnierz podczas wojny i jako lekarz w czasach powojennych. Chciał być punktualnie na miejscu wtedy, gdy zjawiała się śmierć, żeby ją, jeśli to tylko możliwe, uprzedzić. Edelman "ma swoje sprawy z Panem Bogiem, mam wrażenie, że i Pan Bóg ma z nim swoje sprawy", stwierdziła po latach pisarka w jednym z wywiadów.

Od 1997 roku książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, doczekała się tłumaczeń na wiele języków, a w Polsce sprzedała się już w nakładach ponad 170 tysięcy egzemplarzy.

[Wydawnictwo a5, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2012-04-03, autor: Johanan, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem"

(Czytatka zdradza co nieco.) Garść cytatów słowem wstępu (choć przecież mogłabym zaznaczyć ich dużo więcej, cała książka zasługuje na uwagę). "(...) Zresztą nie trafiliśmy ich, ale to nieważne. - Jak to - nieważne? - Ważne było przecież, że się strzela. To trzeba było pokazać. (...) Ludzie zawsze uważali, że strzelanie jest największym bohaterstwem. No to żeśmy strzelali." -> Ważne przecież, że się strzela... "(...) czy myślisz, że to może zrobić jeszcze wrażenie na kimś - jeden s...

czytaj całość »

data dodania: 2009-06-28 15:41, autor: Pingwinek, komentarzy: 1

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Nie tylko historia...

...i nie tylko żydowska. Uważam tę książkę za jedną z podstawowych pozycji w moim niezbędniku literackim. Opowieść o ludziach, o prawdziwym odczuwaniu i współ-czuciu. Książki takie jak ta pomagają mi stać się lepszą. Choć na chwilę.

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-07, autor: elendir, komentarzy: 1

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku