Dodany: 12.09.2016 17:07|Autor:

Co jeszcze możemy osiągnąć lub stracić w rozwoju cywilizacyjnym.

Nasze uszy wzmocnione telefonem i radiem mogą słyszeć każde słowo na kuli ziemskiej. Nasze oczy spotęgowane mikroskopami i teleskopami widzą najdrobniejsze atomy i najodleglejsze galaktyki. Nogi zamieniliśmy na koła. Siłę mięśni wzmocniliśmy tak, że wyzwolone przez nas moce atomowe mogą zniszczyć całą naszą cywilizację. A jej twórcę, ludzki mózg, zastąpiliśmy sztuczną inteligencją. Przodujemy we wszystkich dziedzinach. Co jeszcze jest przed nami? Jakie są granice naszej ekspansji?

– Czy ludzkość podbije kosmos
– Czy człowiek stanie się cybernetycznym organizmem
– Czy nastąpi całkowita integracja i globalizacja
– Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzki intelekt

Lucjan Znicz, wybitny popularyzator nauki, autor monumentalnej pracy poświęconej miejscu człowieka we wszechświecie „Goście z kosmosu” („Paleoastronautyka”, „Katastrofa Tunguska”, „Trójkąt Bermudzki”, „Obce ślady”, „Nieznane obiekty latające”, „UFO-próba oceny”) oraz cyklu o fenomenie życia („Pochodzenie życia na Ziemi”, „Podbój globu ziemskiego”, „Osobliwości życia ziemskiego”, „Życie nieziemskie”, „Światy obok nas”, „Między małpą a cyborgiem”), przytaczając fascynujące przykłady, rozważa przyszłość ludzkiej cywilizacji i wszystkie możliwe konsekwencje wydarzenia sprzed milionów lat, kiedy człowiek po raz pierwszy wziął w rękę kamień.

[Amber, 2002]