Dodany: 30.08.2016 11:25|Autor:

Książka: Inne zasady lata
Alire Saenz Benjamin
Notę wprowadził(a): margines

Autor nagrodzony American Book Award.

"Ta powieść uczy, żeby nie uciekać, a być… być szczęśliwym. Powiem szczerze. Zakochałem się".

Michał Piróg

Benjamin Alire Saenz (ur. 1954 r.) - laureat American Book Award, autor poezji i prozy dla dorosłych i młodzieży. Obecnie jest wykładowcą na uniwersytecie w Teksasie (El Paso). Jego książka „Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe” (tytuł polski: "Inne zasady lata") otrzymała nagrody: Printz Honor Book, Stonewall Award, Pura Belpre Award, Lambda Literary Award for Children's/Young Adult Fiction.

"Delikatne, szczere poszukiwanie swojej tożsamości i seksualności, pełne pasji przypomnienie o tym, że miłość - czy to romantyczna, czy rodzinna - powinna być otwarta i wolna od wstydu".

"Publishers Weekly"

"Dwóch znudzonych i zagubionych samotników, wspólne lato. Przyjaźń, która z czasem przeradza się w zakochanie i potrzeba zdefiniowania siebie na nowo w świecie, który sprzyja tylko niektórym miłościom. To powieść o poszukiwaniu szczęścia i bliskości na przekór tragediom. Odsłania ona przed czytelnikami całkiem nową perspektywę dorastania. Jest prawdziwa".

Agata Chaber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii

"»Inne zasady lata« to książka, od której nie byłem w stanie się oderwać aż do czwartej rano. To piękna opowieść o młodości, dojrzewaniu, pierwszej wielkiej przyjaźni, oddaniu, o poszukiwaniu prawdziwej miłości, strachu i obawach towarzyszącym nam zawsze i wszędzie. To także opowieść o wielkich staraniach, żeby nie zawieść bliskich no i o pocałunkach, które mogą odkryć przed nami tajemnice wszechświata. To książka, w której każdy z nas odnajdzie cząstkę siebie z przeszłości. To także lustro, w którym wielu z nas zobaczy siebie lub bliskich w teraźniejszości. Ta powieść uczy, żeby nie uciekać, a być… być szczęśliwym. Powiem szczerze. Zakochałem się".

Michał Piróg

"Zdecydowałem, że to będzie moje lato. Jeśli miało być książką, to napiszę w niej coś pięknego".

El Paso. Dwóch nastoletnich samotników o niecodziennych imionach.
Arystoteles. Wściekły nastolatek, którego brat siedzi w więzieniu.
Dante. Mądrala i artysta z nietypowym poglądem na świat.

Zdaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale kiedy zaczynają spędzać ze sobą czas, odkrywają przyjaźń, która zmieni ich życie. Przyjaźń, która sprawi, że nauczą się najważniejszej prawdy o sobie i akceptacji tego, kim tak naprawdę chcą być.

"Kiedy tak szedłem do domu, myślałem o ptakach i znaczeniu ich istnienia. Dante znał odpowiedź. (…) Jeśli obserwowalibyśmy ptaki, może moglibyśmy się nauczyć być wolni. Myślę, że o tym właśnie mówił. Nosiłem imię filozofa, ale jakie było moje imię? Dlaczego nie znałem odpowiedzi? I dlaczego niektórzy mieli w sobie łzy, a niektórzy ich nie mieli? Różni chłopcy żyją według różnych zasad".

[Wydawnictwo Rodzinne, 2013]