Dodany: 21.08.2016 11:36|Autor: Phi

Czytatnik: Czytatnik

Z Klubem 7

Historyczne

Niecierpliwość serca (Zweig Stefan)
O litości i poświęceniu. Losy wszystkich bohaterów kręcą się wokół niecierpliwości serca, z czego wypływają decyzję na całe życie. Czasy przez I wojną światową. Oficer niebacznie przychodzi do rodziny. Budzi miłości u kalekiej Edyty. Czy może wyniknąć z historii coś innego niż dramat? Ciężka to książka. Dwuznaczna moralnie, bo rozumiem uczucia pułkownika, ale traktowanie niepełnosprawności jako obciachu i wstydu budzi mój sprzeciw.

Prawda o sprawie Savolty (Mendoza Eduardo)
Hiszpania, początek XX w., bunty robotników, bezwzględni kapitaliści i śmierć fabrykanta. W pierwsza część cytaty z dokumentów i gazet stworzonych na podobieństwo realnych, fragmenty stenogramów i listów, co dodaje książce kolorytu. Pozostałe części, są pozbawione i zmieniają książkę w awanturniczo-romansową, przez co traci swój urok. Najbardziej to w książce interesowało tło historyczne niż losy bohaterów. Intryga kryminalna, bardzo przewidywalna. Ocena dostateczna

Dziecię Europy czyli Kacper Hauser (Wassermann Jakob (Wassermann Jakób, Wassermann Jakub))
Tytułowa postać jest dość znana i to historia autentyczna. W pewnym niemieckim miasteczku zjawił się tajemniczy chłopak, nie umiejący mówić. W obszernej powieści przedstawione są jego losy, ludzie którzy mu pomagają, ci których poznał i jego rozwój. Nie ma natomiast rozwiązania tajemnicy. Napisana przeciętnie, ani mnie nie zachwyciła, ani nie zainteresowała.