Dodany: 21.08.2016 11:00|Autor: Phi

Czytatnik: Czytatnik

Z Klubem 8

Pseudo-kryminały

Śmiecie (Dixon Stephen)
Właściciel baru popada w mnóstwo problemów. Walczy z łobuzami i... ze śmieciami. Autor starał naśladować Bukowskiego, ale mu nie wyszło. Nieciekawa

Zagubiona dzielnica (Modiano Patrick)
Źle jest z czytelnictwem, jeżeli książki noblisty stoją nie ruszane. Po 25 latach emigracji do Paryża przyjeżdża pisarz zawrzeć kontrakt z wydawcą. Dopada go przeszłość i tajemnica, którą powoli przedstawia na kartach. Łatwo domyśliłam, o jaką aferę kryminalną. Napisana nieco mętnie, biegnie wolnym rytmem i miesza się przeszłość z teraźniejszością. Bardziej to powieść psychologiczna, bo niewiele jest sensacyjności.

Lwiątko (Škvorecký Josef)
Bohaterowie mnie irytowali: Karol Leden nieudany i nachalny podrywacz, baletnica Wiera naiwna i cyniczni pracownicy wydawnictwa. Największym rozczarowaniem była Blumenfeldka bojowniczka z redakcji o poluzowanie gorsetu cenzury, która przychylne recenzję i referencję zdobywa przez łóżko. Autor należy do lubieżnych pisarzy, którzy muszą oddawać z dokładnością fizyczne opisy bohaterek, na szczęście dodaje im osobowość. Wśród postaci moje serce skradła panna Srebrna i nie swoją zjawiskową urodą, ale zasadami, urokiem i miłością do zwierząt. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Poza nieszczęśliwą miłością do panny Srebrnej, jest przedstawienie tamtych czasów w sposób krytyczny, najbardziej od strony środowisk artystycznych. Leden poza uganianiem się za ukochaną, pracuje w wydawnictwie. Gdzie Blumendfeldka próbuje przepchnąć do wydania książkę Cibulówny, wychowawczyni w domu poprawczym dla dziewcząt. W utworze przedstawiła niewesoły los jej podopiecznej. Pokazuje tu działanie cenzury i ówczesny klimat polityczny w Czechach. Zastanawiam czy w dzisiejszych czasach, książka napisana wulgarnym językiem o półświatku, przypominają wspominki kryminalne w brukowcu przypadłaby do gustu czytelnikom. Pisarz tworzył również kryminały i Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Moim zdaniem wątek niepotrzebny, doczepiony na siłę i łatwy do przewidzenia.
Z związku z przeładowaniem wątków - daje 3,5.