Dodany: 18.08.2016 19:58|Autor:

Książka: Ból
Shalev Zeruya (Szalew Ceruja)
Notę wprowadził(a): sowa

„Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis”.

Amos Oz

Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielka młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu i gniewu, jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny i zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata.

Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza.

„Zeruya Shalev robi to, co potrafi najlepiej: opowiada głęboko emocjonalną historię rodziny, miłości, odkupienia i rozczarowania, zachęcając czytelnika, by zatracił się w opowieści, i oferując oczyszczenie, kiedy się skończy. […] Coś znajomego w historii i tworzących ją dramatach, a także w sposobie jej rozwiązania stwarza poczucie intymności. […] Powieść analizuje ból i rzuca światło na jego rolę w życiu emocjonalnym”.

„Haaretz”

Zeruya Shalev – izraelska pisarka. Ma tytuł magistra studiów biblijnych i pracuje jako redaktor w wydawnictwie Keshet. 29 stycznia 2004 roku, kiedy wracała razem z dzieckiem do swojego domu w Rehavii, w Jerozolime, palestyński zamachowiec-samobójca wysadził miejski autobus, w chwili gdy mijała go pisarka. Powrót do zdrowia zajął jej cztery miesiące.

Shalev opublikowała pięć powieści: „Życie miłosne” (W.A.B. 2003), „Mąż i żona” (W.A.B. 2004), „Po rozstaniu” (W.A.B. 2008), „Co nam zostało” (W.A.B. 2013) i „Ból”, tomik poezji i książki dla dzieci. „Życie miłosne” oraz „Mąż i żona” zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytyków zarówno w Izraelu, jak i zagranicą. Zostały przetłumaczone na 21 języków i stały się bestsellerami w wielu krajach. Shalev otrzymała wiele nagród, m.in.: Book Publishers' Association's Gold and Platinum Prizes, German Corine Book Award (2001), French Amphi Award i trzykrotnie nagrodę ACUM (1997, 2003, 2005). „Mąż i żona” była również nominowana do francuskiej Prix Femina (2002) i została ujęta na francuskiej liście Fnac jako jedna z 200 najlepszych książek dekady.

Shalev jest żoną Ayala Meggeda, syna Aharona Meggeda.

[W.A.B., 2016]

Użytkownik: reniferze 08.02.2022 08:44 napisał(a):
Odpowiedź na: „Świetna książka, która k... | sowa
Pierwsza książka Shalev, która mnie nie porwała. Być może jestem zbyt daleka od takich emocji i dylematów?