Dodany: 18.08.2016 12:58|Autor:

„Monografia powinna zająć ważne miejsce wśród publikacji poświęconych zagadnieniom kultury, literatury i sztuki dla dzieci i młodzieży. Z pewnością będzie także stanowić impuls do dalszych badań naukowych i działań organizacyjnych tych autorów, dla których temat »zwierzęcy« to punkt metodologicznych odwołań i komparatystycznych odniesień. [...] Przedstawiona w całym tomie »zwierzęca« egzemplifikacja ma charakter »naturalizowanej epistemologii mądrościowej«, zwiększającej zdolność ekspresji i użyteczności prezentowanych pojęć. […] Logika zbioru wpisuje się w konwencję »czytania świata«, która stać się może i modelem interpretacji, i intelektualną przygodą”.

Z recenzji dr hab. Urszuli Chęcińskiej, prof. US (Uniwersytet Szczeciński)

„Tendencje nowej humanistyki uczą »czytać« Innego/obcego/zwierzę w poszerzonej perspektywie, nieantropocentrycznej, i może przez to prawdziwszej. »Czytanie menażerii« zostało umieszczone na takim styku animal studies z baśnią, poezją, wyobraźnią dziecka i horyzontem »metaforyki etycznej«. […] To bardzo kompetentnie napisany, zestawiony i zredagowany przegląd wątków »zwierzęcych« w fantastyce oraz literaturze dla dzieci i młodzieży. Taki przegląd, przez który prześwietla się cała panorama najnowszych zwrotów w badaniach humanistycznych, zwłaszcza w badaniach pragnących poddać krytycznej analizie fundamentalny antropocentryzm naszego myślenia o relacjach ludzi, zwierząt, środowisk, instytucji, a także – jak czytamy w tomie – całego mrowia »niemych« Innych »na niższych szczeblach drabiny istnienia«”.

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Zieniewicza (Uniwersytet Warszawski)

[Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2016]