Dodany: 09.08.2016 09:04|Autor:

nota wydawcy


"Blog z Bagdadu" okrzyknięty został najbardziej sugestywną relacją z konfliktu w Iraku. W odróżnieniu od innych relacji, będących dziełem zagranicznych korespondentów przebywających w Iraku, przedstawia obraz upadku dyktatury, chaosu i wojny widziany oczami zwykłego mieszkańca Bagdadu.

Salam Pax to pseudonim, pod którym od września 2002 roku ukrywa się najbardziej tajemniczy blogger świata. Wiadomo jedynie, że jest mieszkającym w Bagdadzie 30-letnim Irakijczykiem, architektem, zafascynowanym Internetem i -- jak sam pisze -- uzależnionym od blogów. Prowadzony przez niego przed, w czasie i po amerykańskiej inwazji internetowy dziennik ma ogromną rzeszę czytelników, którym wydaje się o wiele bardziej interesujący niż relacje zagranicznych korespondentów.

Mottem jego bloga jest cytat z Samuela P. Huntingtona:
"Zachód nie podbił świata dzięki wyższości swoich ideałów, wartości czy religii, lecz dzięki przewadze w stosowaniu zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza kręgu tej cywilizacji nie robią tego nigdy."

Salam Pax nie oszczędza Zachodu, ale jest też bezlitosny wobec Irakijczyków i ich sojuszników. Jego internetowy dziennik, pełen ciętych uwag i odważnych komentarzy, piętnuje paranoidalny reżim Husajna, opisuje cudzoziemców przybywających do Iraku w misjach pokojowych, relacje prasowe, telewizyjne i internetowe dotyczące wojny i ostatnich dni dyktatury, ale także znajomych i rodzinę, ich codzienne życie. Nie brak w dzienniku obaw przed śmiercią w czasie nalotów i bombardowań lub z rąk tajnej policji Saddama, co groziłoby Irakijczykowi, gdyby jego zapiski trafiły w niepowołane ręce i udało się zidentyfikować ich autora.

Tętniący życiem blog w połączeniu z tajemniczą postacią autora wywołał olbrzymie zainteresowanie mediów. Mówili o nim m.in. dziennikarze CNN, pisał The New Yorker, Guardian i Village Voice. Setki komentarzy pojawiły się w Internecie. Salam Pax nadal prowadzi swój wirtualny dziennik i nadal musi się ukrywać.

[Helion, 2003]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 200
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: