Dodany: 08.08.2016 16:55|Autor: literymaleiwielkie

Czytajcie!

Zacznę od tego, że ta książka naprawdę mi się podobała.

Mamy tu historię kolejnych pokoleń dwóch afrykańskich rodzin, kobiet, mężczyzn i ich dzieci, zaczynając od XVIII wieku po XXI. To czasem pełne nadziei, innym razem gorzkie i smutne opowieści o kolonizacji Afryki, walkach plemiennych, trudnych tradycjach, niewolnictwie, dyskryminacji rasowej, walce o własną tożsamość.

Autorce udało się bez patosu, ale też bez naiwnych uproszczeń, pokazać jak historie przodków wpływają na losy kolejnych bohaterów powieści. Kamienny naszyjnik przekazywany z pokolenia na pokolenie - dający poczucie więzi z przodkami - czasem jest jak amulet przynoszący szczęście, innym razem jak ciężar, który przygniata i nie daje iść dalej.

Mój jedyny zarzut dotyczy długości tej książki. Mam wrażenie, że posłużyłoby jej rozbudowanie postaci i poszerzenie wątków. Chwilami miałam wrażenie, że to tylko szkic grubej powieści, w którą mogłabym się zanurzyć na wiele dni, a z chęcią nawet tygodni. Tymczasem mamy książkę na dwa wieczory. Z drugiej strony, to niewątpliwie ogromna sztuka ująć te wszystkie wątki w tak krótką formę.

Podsumowując: polecam, choć zostałam z poczuciem niedosytu. Czekam na kolejną powieść Yaa Gyasi!

[Tę opinię zamieściłam również na moim blogu.]

Użytkownik: ka.ja 08.08.2016 22:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zacznę od tego, że ta ksi... | literymaleiwielkie
Ja też jestem świeżo po lekturze tej książki - wczoraj skończyłam ale jeszcze przez długo bedę ją w sobie nosić. Nie wiem, czy powinna być dłuższa, chyba nie. Z pewnością chciałabym wiedzieć więcej, ale tego zamierzam szukać w innych lekturach.

Czytałaś Mała Ikar (Oyeyemi Helen)?
Użytkownik: literymaleiwielkie 09.08.2016 06:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też jestem świeżo po l... | ka.ja
Nie czytałam, ale widziałam Twoją pozytywną recenzję więc dopiszę sobie do listy książek do przeczytania, dzięki:)