Dodany: 02.08.2016 13:00|Autor:

Czy zwierzęta plotkują?

Czy szympansy i szczury naprawdę wiedzą, co należy zjeść, by pozbyć się kłopotów żołądkowych?

Czy pawiany pogardziłyby fast-foodem i dlaczego u progu dorosłości porzucają swoje stada?

Robert M. Sapolsky, znany antropolog i biolog behawioralny, autor bestsellera Dlaczego zebry nie mają wrzodów? odsłania tajemnice tych zachowań i pokazuje, że pod wieloma względami jesteśmy do innych gatunków niepokojąco podobni. Z typową dla siebie swadą wyjaśnia biologię dziwactw i osobliwości naszego codziennego zachowania. Przeczytamy o brzemiennych w skutki pomyłkach XIX-wiecznych anatomów, o biologicznych podstawach przekonań religijnych i wreszcie uzyskamy odpowiedź na pytanie: czy testosteron rzeczywiście powoduje nasilenie agresji?

Stadko pawianów siedzi wokół polanki, na której rozgrywa się walka. Dwa olbrzymie, wysoko postawione w hierarchii samce; napięcie między nimi narastało od jakiegoś czasu, aż w końcu dochodzi do wybuchu. Sto funtów mięśni i testosteronu plus ostre kły większe od tych, którymi może pochwalić się dorosły lew, tną, rzucają się na siebie i tłuką. Postronni obserwatorzy mogą oberwać albo w trakcie walki, albo zaraz po, kiedy to sfrustrowany przegrany będzie rozładowywał swoją złość na kimś mniejszym. Co byłoby w tej sytuacji logiczne? Wiać, gdzie pieprz rośnie. A co robi połowa zwierząt? Przerywa swoją aktywność, staje na dwóch nogach, przepycha się, by być jak najbliżej miejsca akcji i mieć jak najlepszy widok. Może chcą w ten sposób pozyskać kilka wskazówek na temat strategii walki, a może stają się niemymi, cierpiącymi świadkami upadku pacyfizmu? Ależ nie. Po prostu chcą widzieć, co się dzieje.

(Fragment książki)

[Wydawnictwo naukowe PWN, 2012]