Dodany: 30.07.2016 23:10|Autor:

Książka: Felix Austria
Andruchowycz Sofija
Notę wprowadził(a): agnesines

"Jestem żylasta, smagła i bystra, mocna jak chłop, zupełnie nieładna" – tak pisze o sobie Stefania Czorneńko, zaradna i rezolutna Rusinka, która gotuje lepiej niż kucharz Najjaśniejszego Pana. Sensem jej istnienia jest wiernie i z oddaniem służyć Adeli, córce doktora, który przygarnął ją do siebie po pożarze rodzinnego domu, oszczędzając tym samym tragicznego losu sieroty. "Felix Austria" to osobiste zapiski Stefci, która kocha jak nikt inny w całym Stanisławowie i brawurowo opisuje perypetie swoje i ukochanej pani, rodzinne sprzeczki i miejskie ploteczki, występy iluzjonisty Thorna i budzące niepokój kradzieże.

Jej opowieść to ciepła, dowcipna i znakomicie napisana historia dnia codziennego na austro-węgierskiej prowincji z wątkiem miłosnym w tle.

"Świetny portret dwu kobiet, których losy splotły się jak dwa drzewa rosnące razem. To jednocześnie psychologiczne studium zależności i portret Stanisławowa przełomu epok – wielonarodowego i wielojęzycznego, innego niż ten opisywany kiedyś przez grupę BuBaBu. Sofija Andruchowycz dba o historyczny konkret, a jednocześnie zostawia miejsca niedopowiedziane i w rezultacie ta historia okazuje się bardzo uniwersalna".

Justyna Sobolewska

"Najnowsza książka Sofiji Andruchowycz »Felix Austria« to wyśmienity portret psychologiczny dwóch kobiet, ukazujący skomplikowane stosunki i zależności między nimi".

Ewa Glubińska, szuflada.net

[Wydawnictwo Czarne, 2016]