Dodany: 22.07.2016 13:42|Autor:

Książka: Kronika przekrętu
Volpi Escalante Jorge
Notę wprowadził(a): parilicium

"Tak, okradłem setkę inwestorów. Tak, były wśród nich fundusze emerytalne, uniwersytety, szpitale. Tak, oszukałem moich przyjaciół, naraziłem na ryzyko moich wspólników i moją rodzinę. Tak, jestem potworem, zagrożeniem dla społeczeństwa. Ale ci, którzy wskazują mnie swoimi miotającymi ogień palcami, patrząc na rysujący się na tle nieba Manhattan, nie są dużo lepsi".

17 września 2008 roku, dwa dni po ogłoszeniu upadłości Lehman Brothers, J. Volpi, jeden z najbardziej szanowanych nowojorskich geniuszy finansowych i mecenasów opery, opuścił niespodziewanie biuro JV Capital Management. Tego samego dnia władze oskarżyły go o sprzeniewierzenie 15 miliardów dolarów, sumy znacznie mniejszej od 65 miliardów zdefraudowanych przez Bernarda Madoffa, ale wystarczająco dużej, żeby został uznany za jednego z wielkich przestępców finansowych naszej ery.

Po trudnym procesie sądowym, w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się "Kronika przekrętu", rzekoma autobiografia wysłana przez J. Volpiego do jednego z nowojorskich agentów literackich. To opowiedziana w pierwszej osobie, cynicznym tonem charakterystycznym dla "panów świata", którzy zbili fortuny na bańce mieszkaniowej, historia o tym, jak plejada ekspertów finansowych, inwestorów, regulatorów i polityków – a także kilku noblistów w dziedzinie ekonomii – doprowadziła do jednej z największych katastrof gospodarczych wszech czasów.

W odróżnieniu od innych spowiedzi, które wyłoniły się z płomieni kryzysu, "Kronika przekrętu" to rewelacyjna historia rodzinna, momentami przypominająca powieść kryminalną. Równolegle do własnych kłamstw, J. Volpi ujawnia kłamstwa swojego ojca, pracownika Departamentu Skarbu, który podczas drugiej wojny światowej pełnił funkcję asystenta Harry’ego Dextera White’a, twórcy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Po zakończeniu konfliktu obaj mężczyźni zostali oskarżeni o przynależność do tej samej komunistycznej siatki szpiegowskiej.

Odsłaniając kolejne kłamstwa, ta wyjątkowa książka prowadzi nas od sekretów alkowy Wall Street do grupy sowieckich agentów, którzy wykuli współczesny kapitalizm, odsłania przyprawiający o ciarki katalog obłudy gnieżdżącej się w ludzkich sercach.

[Sonia Draga, 2016]