Dodany: 20.07.2016 11:27|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Najlepsze lata naszego życia” – niepublikowane opowiadania Marka Hłaski

Najlepsze lata naszego życia - Marek HłaskoWydawnictwo Iskry poinformowało o wydaniu nieznanych dotychczas i niepublikowanych opowiadań Marka Hłaski. „Najlepsze lata naszego życia” ukażą się 28 września 2016 roku.

Tom ma być uzupełnieniem spuścizny literackiej Marka Hłaski. Wydawnictwo Iskry już w zeszłym roku wydało niepublikowaną wcześniej jego powieść „Wilk”. Kolejne kwerendy w archiwum pisarza pozwoliły na odkrycie jeszcze innych tekstów, co z kolei znacznie poszerza wiedzę o juwenilnej twórczości Hłaski. Okazało się, że w ciągu pięciu lat – od podjęcia pierwszych prób warsztatowych w 1951 roku do momentu debiutu wydawniczego w kwietniu 1956 roku – powstało kilkanaście tekstów, które uznać można za pełnoprawne utwory.

W „Najlepszych latach naszego życia” znalazło się 10 opowiadań i dwa artykuły z lat 1951-1956. Znajdziemy w nich obraz Polski stalinowskiej. Według wydawnictwa Iskry na ich podstawie można wytyczyć drogę, jaką przebył początkujący pisarz: „od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora Pierwszego kroku w chmurach”. Opowiadania zgromadzone w tym tomie mają niezaprzeczalną wartość literacką.

Wzbogacenie kanonu o juwenilia pisarza nie tylko stanowi atrakcję, ciekawostkę czytelniczą, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na całą twórczość autora „Cmentarzy”. Pozwala na prześledzenie genezy jego dojrzałego pisarstwa, ukazuje młodzieńcze inspiracje Hłaski, a także początki poszukiwań własnej poetyki, która pojawiła się w pełni już w „Pierwszym kroku w chmurach”.