Dodany: 2016-07-20 00:23|Autor:

Książka: Najlepsze lata naszego życia
Hłasko Marek
Notę wprowadził(a): sowa

Opowiadania zgromadzone w niniejszym tomie powstały w latach 1951-1956. Należą więc do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora "Pierwszego kroku w chmurach".

Utwory stanowią podróż sentymentalną do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez literaturę obrazu.

"Najlepsze lata naszego życia" zawierają teksty wcześniej niepublikowane, zachowane w archiwaliach Marka Hłaski, dopełniające jego spuściznę literacką.

[Wydawnictwo Iskry, 2016]

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 2022-08-05 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Opowiadania zgromadzone w... | sowa
Ciężka lektura. Mimo przeczytania "krytycznego wstępu" (przepełnionego zresztą dość jałowymi dywagacjami na temat chronologii opowiadań), propagandowe teksty z początku tego zbioru wzbudziły we mnie skrajną niechęć - nie potrafiłam traktować ich inaczej, niż bardzo złą literaturę. Jeśli zaś chodzi o resztę, to "dopełnienie spuścizny literackiej" za ich pomocą jest raczej pogrążeniem tejże spuścizny. Niech ten zbiór pogrąży się czym prędzej w mrokach mojej niepamięci.