Dodany: 14.07.2016 12:15|Autor:

Z małej afrykańskiej wioski nad Jeziorem Wiktorii do eleganckich sal Białego Domu – książka "Mama Sarah Obama. Nasze marzenia i korzenie" to historia niezwykłej rodziny opowiedziana przez seniorkę rodu. Miała jedno wielkie marzenie – chciała się uczyć. Jednak nie zgodził się na to jej ojciec w obawie, że córka nie znajdzie męża. Dołożyła więc starań, by syn zdobył wykształcenie. A nieoczekiwanym zwieńczeniem tych pragnień stała się wielka kariera jej wnuka. Podczas kampanii wyborczej przeciwnicy zarzucali Barackowi Obamie, że pomija niewygodne fakty z przeszłości rodziny bądź je przeinacza. Dziennikarka Daphne Barak dotarła do kenijskiej wioski Kogelo, z której pochodził ojciec prezydenta Stanów Zjednoczonych i w której nadal mieszka jego babcia. W szczerej rozmowie o dziedzictwie rodziny i ukochanego wnuka Mama Sarah Obama raz na zawsze rozprawia się z przeszłością. Szczegółowo omawia religijne aspekty życia trzech ostatnich pokoleń. Z miłością wspomina ojca Baracka Obamy – inteligentnego i błyskotliwego syna, który podzielał jej marzenia i był bliski ich realizacji. Ujawnia też treść korespondencji z mężem oraz rodzicami Any, matki Baracka. Poznajemy historię kontaktów, które Sarah w dzieciństwie wnuka utrzymywała z nim i jego matką. Czytamy o tym, jak ojciec przyszłego prezydenta starał się o pojednanie z Aną oraz o bolesnej porażce, której doznał. Mama Sarah Obama szczerze porusza przykre kwestie, których oszczędziła wnukowi podczas pierwszego spotkania. Opisuje również szczególną więź łączącą ją z wnukiem i spotkania, o które prosił w przełomowych chwilach życia lub przed podjęciem ważnych decyzji. Jednak książka "Mama Sarah Obama. Nasze marzenia i korzenie" to nie tylko saga rodzinna. Bohaterka wspomina także różne niezwykłe wydarzenia związane ze znanymi politykami, opowiada o Muammarze Kaddafim, Teddym Kennedym czy George'u Bushu.

Daphne Barak przeprowadzała wywiady z wieloma sławnymi osobistościami, począwszy od muzyków i gwiazd ekranu, na wybitnych politykach kończąc. Wśród jej rozmówców znaleźli się między innymi Johnny Depp, Hillary Clinton i Nelson Mandela. Dziennikarka współpracuje z licznymi światowymi mediami. "Mama Sarah Obama. Nasze marzenia i korzenie" to jej druga książka wydana po polsku.

[G+J Gruner+Jahr Polska, 2013]